Европа се затопля по-бързо от другите континенти

pixabay
share

Европа се е затоплила над два пъти повече от останалите части на света през последните три десетилетия и е отбелязала най-голямото повишение на температурата от всички континенти, съобщава БТА, позовавайки се на доклад на Световната метеорологична организация (СМО).

Докладът за състоянието на климата в Европа е изготвен след едно екстремно лято. Рекордна гореща вълна "изпепели" Великобритания, алпийски ледници изчезнаха с безпрецедентна скорост, а продължителна морска гореща вълна "свари" водите на Средиземно море.

ООН: Светът ще се затопли с 2,5 градуса по Целзий

В резултат на бързото затопляне в Европа алпийските ледници са загубили 30 метра от дебелината си между 1997 и 2021 г. 

Друга последица е постепенното топене на ледената покривка на Гренландия, което допринася за покачването на морското равнище с по-бързи темпове. През лятото на 2021 г. в Гренландия за първи път е регистриран дъжд в най-високата й точка - станцията Съмит.

"Европа предлага жива картина на затоплящия се свят и ни напомня, че дори добре подготвените общества не са защитени от въздействието на екстремни метеорологични явления", се казва в изявлението, направено от генералния секретар на СМО Петери Таалас.

В доклада се посочва, че от 1991 г. до 2021 г. температурите в Европа са се затопляли средно с 0,5 градуса Целзий на десетилетие, докато средната стойност за света е била едва 0,2 градуса Целзий.  Миналата година екстремните метеорологични явления, влошени от климатичните промени, - главно наводнения и бури, са нанесли щети за над 50 милиарда долара в Европа.

Според учените причината Европа да се затопля по-бързо от другите континенти е свързана с факта, че голяма част от нея се намира в субарктическия и арктическия регион - най-бързо затоплящия се регион на Земята.

Говорителката на СМО Клеър Нулис обясни, че Арктика, която като цяло се затопля по-бързо от Европа, действително не се счита за пълноправен регион от организацията.

По-малкото облаци над Европа през лятото, например означават, че до континента достига повече слънчева светлина и топлина, отбелязват експертите. 

Някои учени нарекоха Европа "гореща точка на топлинните вълни". Причината е, че броят им на континента се е увеличил по-бързо, отколкото в други региони поради промени в атмосферната циркулация.

Въпреки че температурите се повишават, Европейският съюз е успял да намали емисиите на парникови газове с 31 процента между 1990 г. и 2020 г. и има за цел да намали емисиите с 55 процента до 2030 г., се посочва в доклада.

"През 2021 г. в различни част от Европа се случиха поредица от екстремни метеорологични и климатични събития. Изключително тежките наводнения, които причиниха безпрецедентен брой смъртни случаи и щети в части от Западна Европа и Централна Европа през юли, и стихийните пожари, които опустошиха Югоизточна Европа това лято, ще останат в паметта засегнатите нации и в международните архиви за климата", казва още Петери Таалас.

Независимо от темповете на глобалното затопляне, във всички региони на Европа повишаването на температурите ще бъде по-голямо от средното за планетата, както е наблюдавано досега - явление, което предполага горещини, горски пожари, наводнени, предупреждава СМО.

Докладът на метеорологичната организация беше публикуван няколко дни преди откриването на COP27, конференцията на ООН за климата, която ще бъде организирана от 6 до 18 ноември в Египет.

Водещи новини

Още новини