Какви са далекобойните оръжия, които САЩ предоставя на Украйна?

Gettyimages
share

Американският президент Джо Байдън е дал "зелена светлина" на Украйна да използва американски далекобойни ракети във вътрешността на Русия, съобщава БНТ, позовавайки се на висопоставени американски представители.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15669

Засега няма официално потвърждение от Белия дом или Пентагона. Според информацията става дума за ракетните системи АТАКАМС, чийто обсег на действие е 300 километра. Те са много по-далекобойни в сравнение с другите, предоставени от Съединените щати системи. Хаймарс могат да поразяват цели до 80 километра, а гаубиците M777 са с обсег 40 километра. Ракетите АТАКАМС могат да бъдат изстрелвани от наземни установки.

Досега Украйна имаше ограничение на обхвата за използване на тези системи. Според новото разрешение на администрацията на Джо Байдън Киев ще може да нанася удари в руската Курска област, където от август е в ход украинска офанзива. Промяната в политиката на Вашингтон е в отговор на разполагането на севернокорейски войски в Русия.

Ще промени ли хода на войната разрешението Украйна да използва американско оръжие в Русия

Администрацията на Джо Байдън не потвържава официално, че Украйна е получила разрешение да използва ракети с далечен обсег по цели във вътрешността на Русия. Новината обаче предизвика разнопосочни реакции в САЩ - от критики, че решението идва твърде късно до упреци, че се цели разпалване на конфликта преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.

Москва предупреди, че ако САЩ наистина са дали това разрешение на Украйна, напрежението допълнително ще се нагнети, а Вашингтон ще бъде въвлечен по-дълбоко в конфликта.

"Това са само съобщения в западни медии. Но е очевидно какво цели отиващата си администрация във Вашингтон - да продължи да налива масло в огъня и да провокира ескалация на напрежението около този конфликт", каза Дмитрий Песков, говорител на Кремъл.

Украинският президент не коментира темата при посещението си на фронта при ключовия град Покровск, където се водят едни от най-тежките сражения. По-рано той направи сдържано изявление:

"В медиите много се говори за това, че сме получили разрешение за определени действия. Но удари не се извършват с думи. Такива неща не се обявяват. Ракетите ще говорят сами за себе си. Определено ще го правят", заяви Володимир Зеленски.

От Брюксел дойде призив ЕС да последва примера на САЩ, а Франция вече даде знак, че е готова да разреши използването на френски оръжия с дълъг обсег срещу руска територия. Европейският първи дипломат Жозеп Борел коментира, че досега всички решения за Киев са се вземали твърде бавно и че ЕС трябва да остане единен в подкрепата си за Украйна.

Жозеп Борел призова ЕС да разреши на Украйна да поразява цели в Русия

"Казвам го още веднъж - Украйна трябва да може да използва оръжията, които сме ѝ предоставили, не само за да спира ударите, но и да им отвръща. Продължавам да вярвам, че това е, което трябва да се направи. Сигурен съм, че ще обсъдим въпроса отново. Надявам се държавите членки да постигнат споразумение за това", каза Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по външната политика и сигурността.

На този фон днес Русия извърши поредната масирана ракетна атака, която взе десет жертви в Одеса. Пострадалите са над 40, сред които четири деца.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15669

Водещи новини

Още новини