Тръмп се появи на публично място за пръв път след предполагаемия опит за убийство

Novini.bg/ Canva
share

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп направи първата си публична изява след второто очевидно покушение срещу него в неделя, като препълнената зала скандираше "Бог да благослови Тръмп!" и "Борба, борба, борба", а агенти на Сикрет сървис обградиха сцената, за да защитят кандидата за президент на Републиканската партия, предаде Асошиейтед прес.

"Това беше страхотно преживяване", каза Тръмп в кметството на Флинт, щата Мичиган, визирайки провеждането на събития с хиляди поддръжници. Но той също така заяви, че кандидатстването за президент е "опасна работа", подобно на автомобилните състезания или на язденето на бикове (родеото).

"Сикрет сървис": Заподозреният в опита за покушение срещу Тръмп не е произвел изстрел

"Само по значими президенти се стреля", подчерта той.

Двамата кандидати за кратко оставиха настрана различията си и проведоха телефонен разговор, който Тръмп определи като "много, много приятен", въпреки че тълпата го освирка, когато той спомена Камала Харис, използвайки първото ѝ име.

"Беше много, много приятно и оценяваме това", каза Тръмп на своите поддръжници.

По-рано вчера Харис заяви, че е казала на Тръмп, че "в нашата страна няма място за политическо насилие".

Вчера Тръмп заяви пред Фокс нюз, че очаква да получи засилена охрана от Сикрет сървис, отбелязва Ройтерс. "Отдавна сме поискали повече хора", добави той. "Мисля, че сега получаваме (допълнителна охрана). Някой ми каза, че сега ще осигурят повече хора“, заяви Тръмп по телефона пред журналиста Шон Ханити.

В речта си в автомобилостроителния щат Мичиган Тръмп повтори неверните твърдения, че китайските автомобилостроители изграждат големи заводи в Мексико. Той се зарече да наложи 200% мита върху всички автомобили, които непостроените заводи произвеждат и изпращат в САЩ.

По време на събитието във Флинт Тръмп също така заяви, че ако вицепрезидентката на страната от Демократическата партия Камала Харис бъде избрана през ноември, в САЩ вече няма да има автомобилна индустрия, защото работата по конструирането на електромобили ще отиде изцяло в Китай. 

Тръмп прави подобни твърдения, въпреки че заетостта в автомобилостроенето се увеличи след началото на мандата на президента Джо Байдън, а спадна по време на първия мандат на Тръмп. По данни на Бюрото за трудова статистика на САЩ работните места в автомобилния сектор са намалели с 0,8 % по време на мандата на Тръмп до малко над 949 000 през януари 2021 г., когато той напусна поста си. 

Според Тръмп неговите мита ще накарат китайските предприятия да изградят заводи в САЩ. Но те разполагат с такива заводи от години, предимно в южните щати, отбелязва АП.

Водещи новини

Още новини