САЩ и Иран не обсъждат временна ядрена сделка, но Вашингтон е информирал иранските власти кои техни действия биха довели до криза и какво могат да направят, за да подобрят двустранните отношения, предаде Ройтерс, като се позова на източник от американското правителство, пожелал анонимност.
"Не се водят разговори за временна сделка", е заявил американският служител.
Миналата седмица САЩ нарекоха информацията, че страните са близо до временно споразумение "фалшива и подвеждаща", но не отрекоха възможността за разговори в тази посока.
Американският представител не отрече медийните съобщения за неотдавнашни контакти между Вашингтон и Техеран, но определи като неточни предположенията, че става дума за временна ядрена сделка.
"Обяснихме им какви ескалиращи стъпки трябва да избягват, за да предотвратят криза, и какви действия към деескалация могат да предприемат, за да създадат по-положителен контекст", е допълнил той, без да разкрива подробности. Източникът на Ройтерс обаче е посочил, че Вашингтон би искал да види по-голямо сътрудничество на Иран с Международна агенция за атомна енергия (МААЕ).
Американски и европейски официални лица търсят начини за ограничаване на ядрената програма на Техеран, след като миналата година се провалиха индиректните американско-ирански преговори за съживяване на ядрената сделка от 2015 г.
Споразумението, чиято цел бе да се предотврати разработването на иранско ядрено оръжие, предвиждаше Техеран да ограничи ядрената си програма и да даде съгласието си за по-детайлни инспекции от страна на ООН в замяна на облекчаване на санкциите на ООН, САЩ и ЕС.
През 2018 г. Доналд Тръмп, който по това време беше президент, изтегли САЩ от споразумението и отново наложи санкции срещу Иран, който пък постепенно престана да спазва ограниченията.
Правителството на Байдън неведнъж е заявявало, че няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие и че всички варианти са на масата, което на дипломатически език означава възможност за военен удар, отбелязва Ройтерс.
Иран отрича да има подобни амбиции.