Президентът на Гватемала изрази силна подкрепа за Тайван

Getty Images
share

Президентът на Гватемала Алехандро Джаматей призова по време на официална визита в Тайван правителствата по света да зачитат суверенитета на демократичния самоуправляващ се остров, за който комунистически Китай претендира, предаде Асошиейтед прес. 

Посещението се провежда на фона на засилването в последно време на опитите на Пекин да изолира Тайван.

Гватемала е една от малкото държави, които поддържат официални отношения с Тайван вместо с Китай. Законодатели от САЩ и Европа посетиха в последно време острова, за да изразят подкрепа на фона на опитите на Пекин да сплаши Тайпе. Съединените щати и европейските държави обаче поддържат официални отношения с Китайската народна република (КНР). 

Тайван и Китай се разделят през 1949 г. след гражданска война. Тайван никога не е бил част от КНР, но тя смята, че островът трябва да се присъедини към нея, и казва, че ще използва сила, ако е необходимо.

Американски боен кораб премина през Тайванския проток

"Бих искал да призова международната общност и свободния свят да се стремим да зачитаме суверенитета и териториалната цялост на Тайван", заяви гватемалският президент Алехандро Джаматеи в реч пред тайванския парламент. Той подчерта, че приятелството между Гватемала и Тайван е "солидно като скала".

Посещението ми е "демонстрация на нашата твърда подкрепа за вашата страна и на ангажимента ни да защитаваме суверенитета и териториалната си цялост, както и на твърдото ни противопоставяне на чуждестранната агресия", добави гватемалският президент.

Китай на президента Си Цзинпин все по-често изпраща изтребители и бомбардировачи в близост до Тайван и изстрелва ракети в морето, за да всее смут на острова. Броят на правителствата, които имат официални отношения с Тайван, намалява, тъй като Пекин и Тайпе се конкурират за признаване от малки, предимно бедни държави в Африка, Латинска Америка и южната част на Тихия океан. За тези цели те прибягват до финансова помощ и инвестиции, отбелязва АП. 

САЩ и всички европейски държави, с изключение на Ватикана, не поддържат отношения на официално ниво с Тайван. Островът е високотехнологичен и търговски център, но западните страни имат с него предимно търговски и неофициални връзки. 

Този месец тайванската президентка Цай Ингвен бе на обиколка в Гватемала и Белиз, за да укрепи отношенията с малкото правителства, които поддържат дипломатически отношения с Тайван. Тогава Цай посети болница в Гватемала, построена с дарение от острова. 

По-рано Хондурас обяви, че установява дипломатически отношения с Пекин, след като китайска компания изрази желание да построи водноелектрическа централа в страната на стойност 300 милиона долара.

Водещи новини

Още новини