Байдън ще бъде домакин на среща на върха на лидерите на тихоокеанските островни държави

Getty Images
share

Белият дом съобщи, че в края на месеца президентът Джо Байдън ще посрещне във Вашингтон лидерите на островните държави в Тихия океан на фона на увеличаващото се безпокойство на САЩ и западните им съюзници от активността на Китай в региона, предаде Асошиейтед прес. 

Срещата на върха ще продължи от 28 до 29 септември, като в нея ще участват лидерите на Маршаловите острови, Палау, Науру, Кирибати, Папуа Нова Гвинея, Соломоновите острови, Вануату, Самоа, Тувалу, Тонга и Фиджи.

Съобщението за форума бе огласено дни след като Соломоновите острови наложиха забрана за достъп на чужди военни кораби до пристанищата им, докато не бъдат преразгледани процедурите за одобрение. Това засили опасенията, че Соломоновите острови могат да сключат договор в сферата на сигурността с Китай. 

Американското правителство реши да организира форума, след като миналата седмица катерът на бреговата охрана на САЩ "Оливър Хенри" и патрулният катер на Кралските военноморски сили на Великобритания "Спей" отмениха планирани посещения на пристанища поради бюрократични забавяния.

САЩ и Великобритания са сред страните, които се притесняват, че нов договор в сферата на сигурността с Пекин може да доведе до построяването на китайска военноморска база на по-малко от 2000 километра от североизточното австралийско крайбрежие.  

Камала Харис: САЩ ще засилят връзките си с тихоокеанските островни държави

Поради това Байдън се съгласи да продаде на Канбера атомни подводници и популяризира формата за диалог в сферата на сигурността "Куад" ("четворката"), в който влизат Австралия, Индия, Япония и САЩ.

Освен това той даде гласност на възраженията си срещу действията на Китай, свързани с провокациите срещу Тайван, нарушаването на човешките права на уйгурското малцинство и с усилията бъдат смазани продемократично настроените активисти в Тайван.

Водещи новини

Още новини