Барак Обама не приел мнения на две министерства за войната в Либия

gettyimages
share

Като цитира правителствени източници, в. "Ню Йорк таймс" пише, че висши юридически съветници от двете министерства определили бомбардировките над Либия като "враждебни действия".

Затова Барак Обама е трябвало да прекрати след 20 май участието на САЩ в операция срещу Либия под командването на НАТО, тъй като Конгресът не е дал съгласие. Президентът приел аргументите на юристи от Белия дом и Държавния департамент, според които бомбардировките не са "враждебни действия" и могат да продължат без одобрението на законодателите конгреса.
Председателят на Камарата на представителите (долната камата – бел. ред), републиканецът Джон Бейнър настоява Белият дом да предостави подробна информация за становищата на юристите от министерството на правосъдието за законността на американското участие във военната операция в Джамахирията, отбелязва Ройтерс. Според "Ню Йорк таймс" обикновено Белият дом се съобразява с мнението на това министерство.

Белият дом призна различията в оценките на юристите, но изтъкна, че военните действия на САЩ срещу Либия имат ограничен характер и целта им е защита на цивилни от режима на Муамар Кадафи. Освен това Вашингтон няма намерение да изпраща сухопътни сили в Либия.

Президентът се позовава на Резолюцията за военновременни пълномощия от 1973 г., приета по времето на Виетнамската война.
Тя предвижда, че американски войски могат да участват за не повече от 60 дни във военни действия в чужбина без одобрениетона Конгреса.

Водещи новини

Още новини