Байдън събира над 100 страни на първа по рода си Среща на върха за демокрацията

Getty Images/Guliver
share

Президентът на САЩ Джо Байдън събира днес и утре стотина страни на среща, посветена на демокрацията, която вече предизвика гнева на Китай и Русия, предадоха световните агенции. Байдън ще открие форума в 8 ч. местно време (13 ч. по Гринуич).

Заради коронавирусната пандемия събитието се организира във виртуален формат. В него участват представители на над сто правителства, неправителствени организации, компании и благотворителни организации. Но списъкът с поканените породи напрежение. Русия и Китай, смятани от американския президент за първенци в лагера на автократичните държави, бяха изключени от форума и разкритикуваха остро това.

В края на ноември в обща статия постоянните представители на Русия и Китай в ООН Анатолий Антонов и Цин Ган казаха, че това, че САЩ си позволяват да дефинират коя страна е демократична и коя не отговаря на този статут, говори за манталитет от епохата на Студената война. Двамата дипломати отхвърлиха идеята за единен модел на демокрацията и приветстваха респективните си режими, базирани на китайските реалности и на руските традиции, припомня Франс прес, цитирана от БТА.

На форума бе поканен Тайван, което също изнерви Пекин който смята острова за китайската провинция, въпреки че не я контролира.

В навечерието на срещата във Вашингтон САЩ обявиха, че няма да пратят нито един дипломатически представител на зимните олимпийски игри в Пекин догодина, за да протестират срещу нарушенията на човешките права в Китай, по-специално онова, което те определят като геноцид срещу уйгурското мюсюлманско малцинство. Австралия, Обединеното кралство и Канада се присъединиха към този дипломатически бойкот, а Пекин и Москва разкритикуваха това решение.

САЩ ще бойкотират Олимпийските игри в Пекин

Ако се отчита факторът спазване на човешки права или пък факторът изборни измами подборът на някои страни, поканени на форума във Вашингтон, също поражда въпроси. Пакистан, Филипините, Бразилия и Полша са сред участниците в срещата на върха, но не и Унгария, нито пък Турция, която е съюзник на САЩ в НАТО.
Американски представители вече подчертаха, че Срещата на върха за демокрацията, в която ще участват общо 111 лидери от цял свят, ще бъде стимул за глобалната демокрация, заплашвана от все по-увеличаващ се брой авторитарни управници. Според американски представители след двудневната среща на върха, ще има година на конкретни действия.

Според Узра Зея, която е високопоставен представител в Държавния департамент за демокрацията, човешките права и сигурността на гражданите, събитието ще обедини установени и нововъзникващи демокрации. Срещата се организира в момент, в който демокрациите по света са изправени пред нарастващи предизвикателства, идващи от нови заплахи, смята тя. В практически всички региони на света има страни, отчитащи демократично отстъпление в различна степен.

На срещата се очаква Байдън да призове участниците да преобърнат тенденцията на така наречената "рецесия" или отстъпление на демокрацията, която се наблюдава в момент на нарастване на авторитаризма по света.

Иначе програмата на Байдън за деня не се свежда само до тази среща на върха. Днес той ще информира девет страни от Източна Европа за разговора си с руския президент Владимир Путин, състоял се във вторник, и ще сподели пред тях опасенията си за руска инвазия на Украйна. Байдън се обади по телефона на лидерите на групата, известна като Букурещката девятка, която включва България, Чехия, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Полша, Румъния и Словакия. Преди това той ще говори и с украинския президент Володимир Зеленски, който търси помощта на САЩ, за да се противопостави на онова, което смята за заплаха за инвазия от страна на Русия.

Водещи новини

Още новини