Съединените щати наложиха санкции по Глобалния закон "Магнитски" на 16 физически и 24 юридически лица от няколко страни в Европа и Западното полукълбо, съобщава Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ (OFAC). Сред тях има косовски сърбин с фирма, базирана в България. Дружеството е посочено в официалния документ като Garac Inzenjering OOD.
Днешните действия се предприемат в съответствие с Изпълнителна заповед (E.O.) 13818, която надгражда и прилага Глобалния закон за отчетност на човешките права на Магнитски и е насочена към извършители на корупция и сериозни нарушения на човешките права, посочват още американските власти и чрез официално съобщение на сайта на американското посолство в Косово. "Ще продължим да използваме всички налични инструменти, за да прекъснем връзките между престъпната дейност и корупцията. Днешните действия на Министерството на финансите срещу корумпирани лица, свързани с транснационални престъпни организации в Ел Салвадор, Косово и Сърбия, са част от усилията на цялото ни правителство да прекъснем тези връзки и да насърчим отговорността за корумпирани участници", посочва държавният секретар Антъни Блинкен.
В списъка на санкционираните е група от Северно Косово с лидер Звонко Веселинович и брат му Жарко Йован Веселинович. Те работят тясно и с Милан Радойчич - кум на Звонко, за когото в съобщението пише, че управлява "базирана в България и контролирана или притежавана" фирма - Garac Inzenjering OOD, която се намира в Кюстендил, предава в ''Дневник''. Тя е включена сред санкционираните. Останалите фирми са в Сърбия и Косово, има и една в Хърватия. Милан Радойчич е заместник-председател на основната подкрепяна от Белград косовска сръбска партия ''Сръбска листа'', предава изданието Balkan Insight, информира в-к "Сега".
Според съобщението на финансовото министерство на САЩ '' Звонко Веселинович е ангажиран в мащабна схема за подкупи с косовски и сръбски служители по сигурността, които улесняват незаконния трафик на стоки, пари, наркотици и оръжия на групата между Косово и Сърбия. Te също така са заговорничили с различни политици в няколко споразумения, включително подкуп на косовски служители по сигурността в началото на 2019 г. в замяна на това полицията да позволи контрабандни операции между Сърбия и Косово. В края на 2017 г. са подкупили косовски служители по гранична сигурност, за да позволят безопасно преминаване на контрабандистите'', се казва в съобщението. Към края на 2017 г. братята Веселинович са се ползвали с политическа протекция за незаконна дейност. Имали договорки с политици да помагат на партиите им да печелят избори и са предоставяли големи суми на кандидатите.
Сред другите, срещу които са наложени санкции, е Марко Росич, един от подсъдимите по делото за убития косовски сръбски политик Оливер Иванович през 2018 г. В обвинителния акт за убийството на Иванович, внесен през декември 2019 г., се казва, че Радойчич и Звонко Веселинович са ръководители на престъпна група, отговорна за убийството, и обвиняват няколко полицаи в подпомагане на престъплението. Те отрекоха да са замесени, а Росич не се призна за виновен. В списъка със санкции на САЩ е и Желко Божич, бивш началник на операциите на косовската полиция за Северния регион. Божич беше обвинен за убийството на Иванович, но не и осъден.