Ако използването на данъчни убежища спре, страните ще се конкурират на основа икономическите си предимства, вместо да предлагат все по-ниски ставки, които лишават правителствата от пари за инфраструктура и образование. Това заяви днес финансовият министър на САЩ Джанет Йелън след срещата на финансовите ръководители на Г-20 във Венеция, предаде Асошиейтед прес.
Страните от групата приеха световна минимална ставка на корпоративния данък от поне 15 процента. Мярката трябва да постави долна граница за корпоративния данък и да обезкуражи компаниите да се насочват към страни с ниски данъци. "Тази сделка ще сложи край на надпреварата към все по-ниски ставки", каза Йелън на пресконференция след срещата.
"Тя ще позволи на страните ни да се конкурират на основата на базови икономически фактори - квалификация на работниците, капацитет за иновации и силата на правните ни и икономически институции", отбеляза американският финансов министър. Тази сделка освен това ще даде на страните ни възможността да наберат необходимото финансиране за важни обществени сфери като инфраструктура, изследователска и развойна дейност и образование, допълни тя.
Предложението за световен данъчен минимум трябва да преодолее някои политически и технически пречки, преди да влезе в сила, отбелязва АП. Очаква се подробностите да бъдат обмислени през идните седмици в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в Париж, след което окончателният вариант на реформата да бъде приет от лидерите на Г-20 на срещата, планирана за 30-31 октомври в Рим, информира "Фокус".