В първото си праймтайм обръщение от Белия дом президентът Джо Байдън се опита да вдъхне надежда на американците, пише в. "Ню Йорк таймс".
По време на 24-минутната си реч Байдън сподели със сънародниците си цитати от птоситиля на Нобеловата награда за литература за 1954 г. Ърнестг Хемингуей и лични разсъждения за загубата на близки хора. Президентът заяви, че изминалата година е била година на колективното страдание и колективна саможертва, година, изпълнена със загуба на живот и със загуба на поминък.
Една година след като Световната здравна организация обяви разпространението на коронавируса за пандемия, Байдън се опита да вдъхне у американците усещането, че е настъпил повратен момент, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Президентът се фокусира върху очакваното положително въздействие върху американската икономика на предложения от него помощен пакет за справяне с коронакризата, който бе одобрен от Конгреса, и изтъкна също така, че предвид ускоряването на ваксинационната кампания и намаляването на смъртните случаи от ковид, американците могат да се завърнат към някаква форма на нормален живот около 4 юли, националния празник на САЩ.
Речта на Байдън маркира повратен момент в 51-вия ден от мандата му, пише в. "Вашингтон пост". През първите си няколко седмици на новия пост Байдън изразяваше умерени очаквания за възстановяване от кризата и често хвърляше вината върху правителството на предшественика си Доналд Тръмп за много от трудностите, с които се сблъска в борбата с вируса. Вчера обаче Байдън пое по-решителни ангажименти за справяне с кризата и по този начин се изложи на риска от евентуални критики, ако не успее да ги изпълни.
Голяма част от обявените вчера от Байдън цели са свързани с ускоряването на ваксинационната кампания в САЩ. Вместо първоначалната цел от един милион ваксинации на ден, Байдън постави нова цел, а именно на ден да бъдат правени по два милиона ваксинации.
Поставената цел за завръщане към някаква форма на нормалност за 4 юли е натоварена с голям символизъм и създава очакване възстановената нормалност да бъде усетена като американска победа, обобщава "Вашингтон пост".