СЗО и САЩ дариха компютърно оборудване на 10 здравни центъра в Молдова

Getty Images
share

Компютърно оборудване, предназначено да укрепи националната система за епидемиологично наблюдение на Молдова, беше дарено днес от Американската агенция за международно развитие (USAID) и Световната здравна организация (СЗО) на Националната агенция за обществено здраве и 10 регионални здравни центъра в страната, съобщи държавна информационна агенция Молдпрес.

20-те лаптопа и 10 многофункционални принтера ще бъдат използвани за подобряване на процеса на събиране на данни за КОВИД-19. Това ще даде възможност на молдовските власти да реагират бързо, за да контролират огнищата на причиняваното от новия коронавирус заболяване на областно и национално ниво.

"Това е важна стъпка за националната здравна система", каза на церемонията държавният секретар в молдовското министерство на здравеопазването, труда и социалната защита Татяна Затик.

Посланикът на САЩ в Молдова Дерек Хоган заяви, че САЩ са предоставили чрез USAID на СЗО и на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) 2,15 милиона долара, за да помогнат на бившата съветска република да се бори с КОВИД-19. "Тази помощ укрепи способността на Молдова да се подготви и да действа бързо в отговор на предизвикателствата, поставени от КОВИД-19", каза дипломатът, предава БТА.

През последните 24 часа в Молдова са обработени 1355 теста, потвърдили 289 нови случая на коронавирус. В страната са регистрирани общо 164 858 заразени, а смъртните случаи са 3557. Общо 154 303 души са се възстановили от заразата.
За трета поредна седмица район Тараклия, мнозинството от чието население са бесарабски българи, отчита рекорден брой новозаразени. В периода от 1 до 7 февруари там са установени 173 нови случая на коронавирус. Преди две седмици (18-24 януари) районният Център за обществено здраве съобщи за 106 заразени, а преди седмица (25-31 януари) бяха открити 117 случая, съобщи местният интернет портал tuk.md.

От началото на пандемията в Тараклия са потвърдени общо 1749 заразени. От тях 1402 са оздравели, а 42 са починали.

На 28 януари районната Извънредна комисия за обществено здраве взе решение от 1 февруари в Тараклия да бъдат преустановени срещите, церемониите, културните и спортните събития, както и бъдат затворени заведенията за обществено хранене.

До 14 февруари са прекратени всички религиозни дейности с физическо присъствие на миряни.

До 17 февруари приемът на пациенти с потвърдена диагноза или подозрение за КОВИД-19 в районната болница в Тараклия е спрян поради липса на места.

Водещи новини

Още новини