Тръмп е изключително последователен, а не е непредвидим. Той виждаше страната си като едно фалирало дружество, което трябва да бъде санирано и всички ненужни разходи - отрязани. Сега започна да се появява новата Америка, която трябва да разбере, че се намира в многополюсен свят, а не в еднополюсен. Американската демокрация работи, заяви политологът Антоний Гълъбов в ефира на БНТ.
"Има изключително висока избирателна активност след един турбулентен период от време с протести. Американските граждани продължават да поддържат демокрацията си жива. Това е много важно за целия свят", подчерта Гълъбов.
По думите му начинът, по който ще функционират Съединените щати в следващите години, няма да се промени в радикална степен в зависимост от това кой ще спечели изборите.
Според Гълъбов електоралната подкрепа за Тръмп е много по-хомогенна, докато електоралната подкрепа за Байдън остава вътрешно хетерогенна. "Динамиката е изключително интересна. Много важни централни щати печели Тръмп, в същото време в големите градове, младото и по-образовано население гласува по-скоро за Байдън".
Антоний Тодоров допуска, че хомогенното гласуване за Тръмп и разнородното за Байдън може да се окаже в полза на втория.
В Съединените щати има дълбоко разделено общество – между такива, които гласуват на избори и участват в множество асоциации и граждански акции, и едно не по-малко малцинство, което не гласува никога на избори и не се интересува от политика, посочи Тодоров.
"Така че ще е интересно да видим в сравнение с предишните избори колко нови избиратели са се мобилизирали. Показателно е, че огромно количество американци – 109 млн., гласуваха по пощата предварително, което е сериозна избирателна мобилизация. С други думи, в американското общество се усеща, че тези избори имат ключов характер", каза още Тодоров.