САЩ наложиха вчера вето в ООН на резолюция за съдбата на чуждестранните джихадисти с мотива, че текстът не изисква тяхното репатриране, предаде Франс прес.
Изготвен от Индонезия, непостоянен член на Съвета за сигурност, текстът събра 14 гласа "за", а срещу него гласуваха само САЩ.
Заради пандемията от Ковид-19, гласуването се състоя по имейл, съобщи Асошиейтед прес.
Проектът за резолюция призовава страните членки на ООН да реинтегрират в обществата си бившите бойци, след като излежат присъдите си и да окажат помощ на техните жени и деца.
Вашингтон от дълго време настоява, че е необходимо тези бойци, задържани в Сирия или в Ирак, да бъдат върнати в родните им страни. Но европейците, а също така някои арабски страни, са против тази политика и смятат за необходимо те да бъдат съдени и да излежат присъдите си в страната, където са извършили престъпление.
"Съединените щати дават пример, като си прибират гражданите и ги съдят, където трябва. Всички страни трябва да поемат отговорност за гражданите си, които се занимават с терористични дейности", каза в комюнике постоянната представителка на САЩ Кели Крафт.
По думите й, цитирани от ДПА, "да оставиш чуждестранните терористични бойци да планират бягството си от центрове за задържане с ограничен капацитет и да изоставиш семействата им да страдат в лагери" създава "почва за развитие на следващото поколение бойци на ИДИЛ".
Ветото на Вашингтон подчерта още веднъж изолацията му в Съвета за сигурност, където миналата седмица бе отхвърлена американската инициатива за връщане на международните санкции срещу Иран, отбеляза ДПА.
Американското вето е и тежък удар за Индонезия, тъй като този текст бе един от приоритетите на нейното ротационно председателство на Съвета за сигурност, отбеляза АФП.