След месеци на напрежение: Помпейо ще се срещне с висш представител от Китай

Getty Images/Guliver (архив)
share

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо ще се срещне утре на Хаваите с члена на Политбюро на ЦК на Китайската комунистическа партия Ян Цзечъ, за да подновят диалога след изостреното напрежение между двете страни в разгара на пандемията от коронавируса, съобщиха медии, цитирани от Франс прес и ТАСС.

Информация за предстояща среща на американския архипелаг в Тихия океан се появи най-напред във в. "Политико".

Медиите в Китай злорадстват по повод протестите в САЩ

Сега хонконгският в. "Саут Чайна морнинг пост" уточни, че срещата ще се състои утре и на нея Китай ще бъде представляван от Ян Цзечъ, който оглавява комисията в ЦК по външните работи.

Държавният департамент на САЩ не е коментирал срещата, а китайското външно министерство се ограничи да каже, че двете страни са поддържали връзка.

Китай поиска от държавните фирми да спрат покупките на селскостопански стоки от САЩ

Според хонконгския вестник разговорите ще се водят на фона на обтегнати отношения между Пекин и Вашингтон и е възможно те да целят преодоляване на търканията между двете страни. Всекидневникът не посочва какви проблеми ще се обсъждат.

Майк Помпейо е един от най-острите критици на Китай за управлението на кризата с коронавируса. Той обвинява Пекин, че първоначално е скрил мащаба и сериозността на заболяването Ковид-19, и е отговорен за разпространяването му в цял свят. Болестта отне живота на над 430 000 души, над 116 000 от които - в САЩ, и принуди страните да замразят икономиките си.

Проучване: Китай се е справил по-добре от САЩ в борбата с коронавируса

Нещо повече, Помпейо открито заяви, че според него, макар да е възникнал по естествен начин, вирусът неволно е бил изпуснат от лаборатория в китайския град Ухан, където беше засечен за първи път в края на 2019 г. Китай отхвърля тези обвинения.

Американският президент Доналд Тръмп обеща да вземе ответни мерки срещу Китай заради настъпилото по света "масовото изтребление". В средата на май той дори заплаши да прекъсне отношенията с Китай и увери, че повече не желае да разговаря с китайския си колега Си Цзинпин, когото дотогава представяше като "приятел".

Ледените отношение сме смразиха допълнително, след като китайските власти наложиха закон за сигурността в Хонконг, смятан от Вашингтон за акт, бележещ края на автономния статут на бившата британска колония.

С това споровете не се изчерпват. Пекин и Вашингтон влизат в сблъсък по множество въпроси - от търговската война през американските обвинения в милитаризиране на Южнокитайско море до състоянието на човешките права в Китай.

Водещи новини

Още новини