Губернаторът на американския щат Минесота Тим Уолц призова днес за край на съпроводените с насилие протести в град Минеаполис, избухнали след смъртта на невъоръжен чернокож мъж по време на арест, и заяви, че очаква "бързо" правосъдие за замесените полицаи, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.
Уолц обеща да бъде обърнато внимание на расовите неравенства, стоящи зад размириците, но каза, че първо щатската Национална гвардия ще положи усилия за възстановяването на реда в Минеаполис. "Трябва да възстановим реда в нашето общество, преди да можем да се заемем с въпроса", каза той, имайки предвид продължаващото от десетилетия расово разделение в САЩ. "Не можем да позволим плячкосването и безразсъдството, което продължава", заяви губернаторът на Минесота.
Уолц също така се извини за ареста на репортер на телевизия Си Ен Ен и неговия екип, отведени от полицията по време на пряко отразяване на събитията в Минеаполис. Те бяха освободени около час, след като бяха арестувани.
Смъртта на Джордж Флойд не би трябвало да бъде нещо нормално в Съединените щати през 2020 г., заяви днес предишният президент на страната, демократът Барак Обама, цитиран от Франс прес.
"Ако искаме нашите деца да израстват в една страна, която е на висотата на най-големите си идеали, можем и трябва да се справяме по-добре", написа Обама в комюнике. Той добави, че споделя безпокойството, което изпитват пред тази смърт милиони други американци.
Много канадци наблюдават с шок и ужас размириците в някои части на САЩ, но Канада също има проблеми с расизма, заяви канадският министър-председател Джъстин Трюдо. "Много канадци с различен произход наблюдават, като всички канадци, новините от САЩ с шок и ужас", каза той пред репортери.
"Расизмът срещу чернокожите - расизмът - е реален. Той е в САЩ, но също в Канада и ние знаем, че хората се сблъскват всеки ден със системна дискриминация, несъзнателно предубеждение и расизъм срещу чернокожите", каза Трюдо. "Ние в Канада също имаме работа за вършене", заяви той.
Изказването му е доста необичайно, имайки предвид, че канадските министър-председатели като цяло се въздържат от обсъждане на събития, свързани с вътрешните работи на САЩ, които са главният съюзник и най-големият търговски партньор на Канада, отбелязва Ройтерс.