Китай в известен смисъл е заплаха за целия свят поради стремителното развитие на въоръжените си сили, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп пред журналисти на среща с австралийския премиер Скот Морисън в Белия дом, предаде ТАСС.
"Китай несъмнено в известен смисъл е заплаха за света, доколкото изгражда въоръжените си сили по-бързо от всеки друг", каза Тръмп в отговор на въпрос дали смята Китай за стратегическа заплаха за САЩ.
"Откровено казано мисля, че те (китайците) използват американски пари", добави Тръмп, имайки предвид търговския дефицит на Вашингтон с Пекин. Според Тръмп този дефицит в двустранния търговски обмен достига 500 милиарда долара годишно.
"Президентите (на САЩ) преди мен позволяваха на Китай да взима по 500 милиарда долара годишно, а в действителност даже повече. Те позволяваха на Китай да краде нашата интелектуална собственост, да нарушават правата над нея. Аз няма да действам така", каза Тръмп.
Президентът на САЩ увери, че не иска търговско споразумение с Китай преди изборите през ноември догодина, предаде Асошиейтед прес.
"Не се стремя към частична сделка, а към пълна", каза той.
Американският президент изрази увереност, че избирателите разбират спора между САЩ и Китай, и подчерта, че търговската война няма да навреди на шансовете му за преизбиране. Постигането на споразумение "вероятно ще е положително" за моята кампания, призна все пак той.
"Китай е засегнат много лошо (от търговската война). А ние - не", увери Тръмп.
Президентът на САЩ каза, че най-лесното нещо за него ще е да нанесе военни удари по Иран, предаде ДПА.
"Иран знае, че ако се държи зле, времето му ще започне да изтича. Не се стремя да го направя, ако е възможно", заяви Тръмп по повод евентуални военни удари.
"Мисля, че сдържаността е нещо хубаво и е проява на сила", добави той.
Президентът на САЩ каза, че се моли на Бога да не се наложи страната му да използва ядрени оръжия, но заяви, че ядреният й арсенал е модернизиран и в готовност.
Тръмп каза, че очаква санкциите срещу Иран да дадат резултат и че предпочита тази стратегия пред военните действия, предаде Ройтерс.
"Мисля, че санкциите работят. Военният вариант също работи, но това е много сурова форма на победа", каза Тръмп.
Президентът на САЩ прикани европейските страни да си вземат обратно гражданите, които са се присъединили към групировката "Ислямска държава" и сега са държани в затворнически лагери в Североизточна Сирия от кюрдски сили, предаде ДПА.
Хиляди чуждестранни бойци от около 80 страни се присъединиха към ИД, когато тя превзе обширни райони от Сирия и Ирак през 2014 г.
Някои деца бяха репатрирани, но европейските страни не искат да вземат обратно възрастните, които активно са се стремили да отидат в радикалната групировка.
"В някакъв момент ще ми се наложи да кажа: или си ги прибирате обратно, или ги пускаме при границата ви", каза Тръмп и добави, че САЩ няма да плащат за държането в плен на хиляди бойци.
"Повечето от тях са дошли от Европа", заяви той за екстремистките бойци.