Спукана автомобилна гума е сложила началото на големия пожар в Калифорния

Getty Images
share

Спукана автомобилна гума е станала причина за започването на горските пожари, опустошили обширни райони на Калифорния през последните две седмици, предаде Си Ен Ен.

На 23 юли на шосе край град Рединг ремарке на камион спуква гума - нещо обикновено в автомобилния транспорт, посочва телевизията. Но джантата започва да стърже по асфалта и от искрите пламва огън.

Пожарът, наречен впоследствие "Кар" яростно си проправя път покрай автомагистрала номер 299, поглъща миля след миля суха ниска растителност и обхваща заселени райони, като оставя след себе си пепел, изкорубен метал и черни въглени. Досега загиналите са шестима цивилни и двама пожарникари,  а стихията, която и досега бушува, си е създала своя екосистема, припомни Си Ен Ен.

Експерти от противопожарните служби правят мрачни прогнози и предупреждават, че преодоляването на последиците на "Кар" ще струва на щата милиарди долари през следващото десетилетие.

Губернаторът на Калифорния Джери Браун призова снощи президента на САЩ Доналд Тръмп да помогне за борбата с горските пожари, опустошаващи щата, предаде Асошиейтед прес.

Браун посети квартал на град Рединг, пометен от пожарите в Северна Калифорния. Губернаторът от Демократическата партия изрази увереност, че републиканският президент, който има противоречия с него по въпросите на имиграцията и замърсяването, ще изпрати помощ, както миналата година.

"Трагедиите сближават хората", подчерта Браун, отбелязвайки, че Тръмп вече е оказвал помощ на щата, в който горят 17 големи горски пожара.

Губернаторът добави, че появяващите се рано за сезона пожари са новото нормално състояние на нещата и калифорнийците трябва да се научат да се справят с него.

Два от големите пожари, наречени заедно "Комплекса Мендосино", обхващат площ от 82 675 хектара - 71 на сто от площта на Лос Анджелис, отбелязва Ройтерс. Те се намират на 145 км от Сан Франциско и заедно се смятат за шестия по големина горски пожар в историята на Калифорния. Унищожени са над 100 постройки и принудиха над 20 000 души да напуснат домовете си.

16 американски щата, Австралия и Нова Зеландия също изпратиха помощ на Калифорния за борба с пожарите, отнели живота на осем души, предаде ТАСС. /

 

Водещи новини

Още новини