Американският Сенат гласува с голямо мнозинство днес законопроект, налагащ нови санкции на Иран и Русия, предаде Ройтерс. За приемането му гласуваха 98 сенатори, а само двама бяха против.
За да стане закон, документът трябва да бъде одобрен и от Камарата на представителите и да бъде подписан от президента Доналд Тръмп.
Под формата на допълнително внесени и гласувани поправки документът наказва Москва за намесата й в изборите в САЩ през 2016 г., с които значително се засилват и разширяват санкциите срещу Русия, въведени в предишните години във връзка с кризата в Украйна и с анексирането на Крим. Според Асошиейтед прес тези санкции обхващат ключови сектори на руската икономика, включително минната и металургичната индустрия, корабоплаването и железниците. На прицел са взети и конкретни хакери, заподозрени за кибератаки по поръчка на руското правителство.
На санкции са подложени и хора, ангажирани с иранската балистична ракетна програма и всички, които имат делови отношения с тях. На санкции подлежат и Гвардейците на ислямската революция - влиятелна военна сила в Иран, на която са налага оръжейно ембарго.
Според гласувания текст президентът е длъжен да въведе санкции и срещу онези, които оказват "значителна финансова, материална или технологична подкрепа" на правителството на Сирия.
Освен това законопроектът лишава Белия дом от правото еднолично да смекчава санкционния режим. Всяка конкретна промяна в него трябва да бъде обоснована пред Конгреса и президентът да увери законодателите, че Русия е променила своята политика по редица въпроси, включително относно Сирия и Украйна. След като Белият дом представи такива материали, двете камари на Конгреса ще имат 30 дни срок да ги разгледат, преди да изразят своето мнение чрез приемането на резолюция, отбелязва ТАСС, цитирана от БТА.