Американският президент Барак Обама направи най-острия си коментар досега по адрес на Доналд Тръмп, като каза, че милиардерът е "негоден" и "отчайващо неподготвен" да бъде президент на САЩ, и призова лидерите на републиканците да предприемат безпрецедентната стъпка и да оттеглят подкрепата си за кандидата на своята партия за Белия дом, пише британският в. "Гардиън".
Политически анализатори заявиха, че нито един действащ президент на САЩ досега не е определял кандидат за Белия дом като неподходящ да заеме поста, отбелязва британският в. "Файненшъл таймс".
Обама отправи безпрецедентните критики срещу Тръмп след противоречивите изказвания на милиардера напоследък, включително пререканията му с родителите на американски военнослужещ мюсюлманин, убит във войната в Ирак. Някои републикански конгресмени порицаха поведението на Тръмп в спора със семейство Хан, но малцина оттеглиха своята подкрепа. Обама каза, че е имал разногласия по политиката с предишни републикански кандидати за Белия дом, включително съперниците му на изборите съответно през 2008 и 2012 г. Джон Маккейн и Мит Ромни, но никога не ги е смятал за негодни да заемат президентския пост. По думите му обаче случаят с Тръмп е много различен, посочва "Файненшъл таймс".
Със своята продължаваща и невъзмутима враждебност към родителите на убит в Ирак американски войник мюсюлманин и нападките си срещу републикански лидери, които го укоряват за това, Тръмп заплашва да разруши несигурния си съюз с Републиканската партия в самото начало на кампанията за общите избори през есента, коментира в. "Ню Йорк таймс".
Пренебрегвайки призивите на своите съветници и молбите на партийните лидери във Вашингтон, милиардерът само затъна по-дълбоко вчера, като каза по телевизията, че не съжалява за сблъсъка си със семейство Хан. А в изключително провокативно интервю той отказа да подкрепи за преизбиране няколко републиканци, които го критикуваха, включително председателя на Камарата на представителите Пол Райън и сенатор Джон Маккейн.
В случая със спора между Тръмп и родителите на убития войник републиканците се оказват подложени на най-мъчителното изпитание досега за отношенията им с кандидат, който се отнася с презрение към установените норми по въпросите на религията, расата, пола, а сега и военната служба. Републиканските стратези, които някога си мислеха, че Тръмп може да бъде укротен на общите избори, са на прага да признаят открито, че тази перспектива вече изчезва, изтъква американското издание.
Отказът на Тръмп да подкрепи Райън и Маккейн за преизбиране е безпрецедентна стъпка, която свидетелства за разделението в Републиканската партия, отбелязва британският в. "Индипендънт".
В интервю за в. Ню Йорк таймс" видната републиканка и изпълнителен директор на компанията "Хюлет Пакард" Мег Уитман нарече Тръмп "авторитарен характер" и подкрепи кандидат-президентската кампания на демократката Хилари Клинтън.
В своята кампания досега Тръмп обиждаше жените, мюсюлманите, мексиканците, хората с увреждания и множество други групи и отделни личности, но агресивните му изказвания и нападки почти не оказваха отрицателен ефект върху неговата популярност. Със своите подигравки към опечалените родители на убит американски войник мюсюлманин обаче той може би отиде твърде далеч, изтъква британският в. "Дейли телеграф".
В статия в американския в. "Вашингтон пост" се задава въпроса дали не настъпва началото на края за Тръмп, като се споменава случка, разиграла се на предизборна проява на републиканския кандидат-президент, при която той атакувал майка и нейното бебе, като казал детето да бъде изведено от залата, след като то се разплакало. "Може би така свършват нещата за Доналд Тръмп - не с гръм и трясък, с детски плач", пише авторът Дейна Милбанк.
Изданията цитират и ново допитване до общественото мнениее на Ипсос и Ройтерс, според което Клинтън е увеличила преднината си пред Тръмп с 8 процентни пункта. В петък тя има преднина от само 6 процентни пункта. Сега около 43 процента от избирателите казват, че ще гласуват за Клинтън, а 35 процента, че ще гласуват за Тръмп, показва допитването.
Няколко издания обръщат внимание и на това, че републиканският конгресмен Ричард Хана е казал, че има намерение да гласува за демократката Клинтън. Така той стана първият член на Републиканската партия, заемащ място в Камарата на представителите, който изразява подкрепа за кандидатката на противниковата Демократическа партия.