В централата на ООН започна подписването на Парижкото споразумение за климата. Първи своя подпис сложи френският президент Франсоа Оланд, чиято страна бе домакин на конференцията, на която през декември бе постигнато важното споразумение, предаде АФП.
Сто седемдесет и една страни ще подпишат днес документа, каза генералният секретар на световната организация Бан Ки-мун. "Това е исторически момент. Никога досега толкова голям брой държави не са подписвали международно споразумение в един ден", подчерта той.
От името на България споразумението ще подпише президентът Росен Плевнелиев, пише БТА.
Обръщайки се към събралите се шейсетина лидери, ръководителят на световната организация подчерта, че днешното събитие показва, че "ерата на потреблението без последици е свършила" и призова за свят, който не отделя парникови газове.
В словото си френският президент Франсоа Оланд призова света да превърне Парижкото споразумение в действия, за да се заеме с решаването на спешния проблем с глобалното затопляне, предаде Франс прес.
Месеците, които изминаха след подписването на договора, бяха най-топлите през последните години, каза Оланд от трибуната на ООН и призова Европейския съюз да ратифицира пакта до края на годината.
Американският актьор Леонардо ди Каприо, посланик на ООН за мир, обяви на церемонията, че промените в климата може да бъдат спрени само ако светът предприеме безпрецедентни действия, предаде ДПА.
"Нашата планета не може да бъде спасена, ако не оставим изкопаемите горива в земята, на която те принадлежат", предупреди Ди Каприо. Той подчерта, че "след 21 години на дебати и конференции е време да обявим: стига толкова разговори, стига вече извинения, стига вече 10-годишни изследвания, стига вече компаниите, добиващи изкопаеми горива, да манипулират и диктуват на науката политики, които се отразяват на нашето бъдеще", каза актьорът.
Новото глобално споразумение за борба с климатичните промени бе договорено на конференция във френската столица на 12 декември, припомня ТАСС. То предвижда да не се допуска средната температура на Земята да се повиши с повече от 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха.
Споразумението ще влезе в сила, когато бъде ратифицирано от 55 страни, на които се пада дял от най-малко 55 процента от глобалните емисии на парникови газове.
Мнозина очакват това да стане преди първоначално предвидения краен срок - 2020 г., отбелязва АП. Според някои е възможно споразумението да влезе в сила още тази година.
САЩ и Китай, съответно емитент номер едно и две на парникови газове с общ дял от близо 40 процента от световните емисии, казват, че възнамеряват да се присъединят към договора до края на годината.
Китай ще ратифицира споразумението преди срещата на върха на Г-20 в китайския град Ханчжоу през септември, обяви в ООН специалният представител на страната за климатичните промени Се Чжънхуа, цитиран от Ройтерс.
Американският държавен секретар Джон Кери потвърди, че Съединените щати ще ратифицират договора тази година.
Европейският комисар за енергийния съюз Марош Шефчович заяви вчера, че ЕС, който също е голям източник на парникови емисии, иска да е сред първите ратифицирали документа, предаде Асошиейтед прес.