Климатичните промени могат да тласнат в крайна бедност над 100 милиона души до 2030 година чрез разрушаване на земеделието и благоприятстване на разпространението на малария и други болести.
Това оповести в свой доклад Световната банка, предаде Асошиейтед прес. Докладът, разпространен броени седмици преди срещата на върха на ООН по въпросите на климата в Париж, показва неравномерните последици от глобалното затопляне.
Бедните в света са неподготвени да се справят с климатични шокове като повишаване на морското равнище или тежки суши, според експертите. "Те имат по-малко ресурси и получават по-слаба подкрепа от семейството, общността, финансовата система и дори от системите за социално осигуряване", посочва СБ.
Сред темите на преговорите в Париж ще бъдат начини за подпомагане на бедните страни и бедните общества да се справят с климатичните промени, отбелязва АП. Въпреки усилията за намаляване на емисиите на въглероден диоксид и други парникови газове няма вероятност климатичните промени скоро да спрат.
Очаква се въглеродните емисии да нарастват за дълъг период, тъй като Китай, Индия и други развиващи се страни увеличават използването на изкопаеми горива за икономиките си. Усилията за защита на бедните като цялостното подобряване на достъпа до здравеопазване и социално осигуряване, както и целенасочените мерки за подобряване на защитата срещу наводнения и разпространение на по-топлолюбиви насаждения биха могли да предотвратят повечето негативни последици от климатичните промени върху бедните, посочва СБ.
Докладът цитира проучвания, които показват, че климатичните промени може да доведат до спад в световната реколта от 5 процента до 2030 г. и 30 процента до 2080 г. Цитирани са и проучвания, които сочат, че повишаването на температурите може да увеличи броя на хората в риск от заразяване с малария със 150 милиона души.