Папа Франциск призова за глобално равенство

Getty Images/Guliver
share

Папа Франциск призова от трибуната на Общото събрание на ООН за реформиране на световната организация с цел постигане на по-голямо равенство между страните и ограничаване на злоупотребата със сила, предадоха световните агенции. Опитът от последните 70 години показва ясно, че винаги са необходими реформи и нагаждане към времето, за да се постигне финалната цел за предоставяне на всички страни, без изключение, на участие и на истинско и справедливо влияние в процеса на взимане на решения, каза Франциск, цитиран от БТА.

Той похвали ООН заради усилията й за постигане на напредък по въпроса за човешките права и създаването на международни стандарти и закони и нарече тези постижения "светлина, която помага да се разсее мракът на безредието, породен от необузданите амбиции и колективните форми на егоизъм".

Главата на Римокатолическата църква отправи апел за договаряне на фундаментални и ефикасни споразумения на предстоящата през декември в Париж международна конференция за климата. Екологичната криза и унищожаването на биоразнообразието заплашват съществуването на човешкия вид, предупреди той. Според него всяка вреда, нанасяна на околната среда, е вреда, нанасяна на човечеството, и екологичната криза излага на опасност самото съществуване на хората.

Франциск заяви, че съществува истинско "право на околна среда", защото човешките същества са част от тази околна среда и защото всяко живо създание "има само по себе си стойност, има право на съществуване, на живот, на красота и на взаимозависимост с другите създания". Алчността води до унищожаване на природните ресурси на Земята в ущърб на бедните, подчерта още Франциск, предаде Ройтерс. Егоистичната и безгранична жажда за власт и за материален просперитет води до злоупотреба с наличните природни ресурси и до изключване на слабите и на необлагодетелстваните, каза папата.

В речта си Франциск осъди задушаването на бедните държави, извършвано от международните финансови институции, които подчиняват бедните страни чрез кредитни системи и политики на строги икономии. Франциск пожела международните финансови организации да бдят за устойчивото развитие на страните, вместо да подлагат народите на механизми, обричащи ги на по-голяма бедност, на изключване и на зависимост. Франциск заяви, че бедните имат право на образование, на работа, на земя и на жилище. Той осъди изключването от образованието на момичетата в някои страни.

Говорейки за бедни и богати папата изрази желание стратегията на ООН за целите за устойчиво развитие, които трябва да бъдат постигнати до 2030 г., да бъде приета по-късно днес на срещата на върха на ООН. Франциск нарече планът с тези цели "важен знак за надежда", но добави, че страните трябва да поемат ангажименти за изпълнение на целите за устойчиво развитие. В речта си Франциск разкритикува "идеологическата колонизация", която налага на народите "анормални и безотговорни модели на живот". Така индиректно той визира теорията за видовете и за еднополовите бракове.

Някои се опитват да насърчават идеологическата колонизация чрез налагането на модели и начини на живот, които са анормални и чужди на идентичността на народите и които в крайна сметка са безотговорни, подчерта папата и призова ООН да признае, че има "морален закон, вписан в самата човешка натура, който включва естествено разграничаване между мъжа и жената". По темата за абортите, папа Франциск призова в речта си да уважава святостта на всяка форма на живот.

Главата на Римокатолическата църква атакува и слабата борба срещу наркотрафика, който предизвиква смъртта на милиони хора. Трафикът на наркотици е съпътстван от трафик на хора и оръжия, от пране на пари, експлоатация на детски труд и други форми на корупция. Тази корупция прониква в различните нива на социалния, политическия, военния, творческия и религиозния живот, като поражда в много случаи паралелна структура, застрашаваща доверието и надеждността на нашите институции, подчерта Франциск.

Папата изрази подкрепа за споразумението с Иран по иранската ядрена програма. Той се обяви за пълна забрана на ядреното оръжие. Трябва да работим за свят, свободен от ядрени оръжия, каза Франциск. Без да споменава изрично "Ислямската държава", той осъди преследването на религиозните малцинства и разрушаването на културното наследство, като припомни, че нееднократно е отправял призиви към християните и другите малцинства от Близкия изток и Африка да "не се оставят да бъдат завладени от лудостта и от омразата на прибягващите до насилие екстремисти".

За речта си папата пристигна в централата на ООН в Ню Йок с малък "Фиат" и беше посрещнат от Бан Ки-мун. Деца на служител на ООН, загинал по време на земетресението в Хаити през 2010 г. му поднесоха цветя, допълва ДПА. Знамето на Ватикана беше издигнато пред централата на ООН. За първи път Общото събрание на ООН разреши да позволи на две страни нечленки наблюдатели - Ватикана и Палестина - да издигнат знамената си редом с тези на 193-те страни членки.

След ООН папата ще посети мемориала в Ню Йорк в памет на жертвите от атентатите на 11 септември 2001 г.

Водещи новини

Още новини