Американският президент Барак Обама се зае днес с деликатни дипломатически усилия да убеди международната общност да предприеме действия за изолиране на Русия в отговор на навлизането й в Украйна, предадоха световните агенции.
Няколко часа след като пристигна в Холандия за конференция за ядрената сигурност Обама се срещна с китайския президент Си Цзинпин в резиденцията на посланика на САЩ в Холандия. Пекин често застава редом до Москва в спорове със Запада, но Вашингтон се стреми да спечели подкрепата на Китай, разчитайки на добре известната му позиция против външна намеса във вътрешните работи на държавите.
Обама беше внимателен в изявленията си преди срещата, като само каза, че двамата със Си Цзинпин планират да обсъдят ситуацията в Украйна. По думите му в разговора също така ще бъде направен опит за изглаждане на различията между САЩ и Китай по въпроси като правата на човека и морските спорове и ще се обсъдят денуклеаризацията на Северна Корея и климатичните промени.
Китайският президент заяви преди срещата, че има области на евентуално сътрудничество между двете страни. "Това е като меню - при това богато", каза той по повод дневния ред на разговора, който щял да засегне широк кръг от теми. Той не спомена ситуацията в Украйна, а единствено повтори, че "Китай е ангажиран да изгради нов модел на отношения между големи държави със САЩ".
"Ние сме ангажирани с позицията си на липса на конфронтация, взаимно уважение и взаимноизгодно сътрудничество по отношение на САЩ", заяви той.
Си Цзинпин изрично благодари на Обама за помощта на САЩ при издирването на изчезналия малайзийски самолет Боинг 777, на който има много китайски пътници.
Обама отбеляза, че отношенията между Вашингтон и Пекин работят въпреки "съществуващите търкания".
"Ние сме в състояние да работим въпреки търканията в нашите отношения по проблеми като човешките права, и обсъждаме морските проблеми в Южнокитайско море и Тихия океан по конструктивен начин. Надяваме се това да доведе до приемливи за всички страни решения", каза президентът на САЩ.
Обама също благодари на Си за оказаното гостоприемство на съпругата му Мишел и двете им дъщери, които са на посещение в Китай.
"Тя поигра и малко тенис на маса, макар и да ми се струва, че това не беше най-високото ниво на пинг-пингова дипломация, което сме виждали в миналото", пошегува се Обама.
В отговор китайският президент се пошегува, че Мишел Обама го е помолила "официално да предаде най-добрите й почитания" на съпруга й като се види с него, предизвиквайки смях в залата, допълва БТА.