Един определено ангажиран музикант - Майк Шинода от групата „Линкин парк". От година той съчетава клавирите и микрофона със солова кариера извън музиката. Майк действа активно в областта на рециклирането и е съсобственик на първата компания за преработка на отпадъци в Хаити, предаде БНТ.
"Мой стар приятел от детските години беше за известно време в Хаити. Върна се и ми разказа за планините от пластмаса, отпадъци и нечистотии, които се трупат навсякъде", разказва Шинода.
Три години след голямото земетресение, ураганът Санди донесе още разруха в Хаити. В разгромената от природата западна част на остров Испаньола безработицата е 75 процента, а болестите са ежедневие. Замърсяването се просмуква в земята и водата. Но хората оцеляват. Духът им е забележителен. Тяхната гордост накарала Майк Шинода да не се увлича от благотворителност, а да инвестира в истински бизнес, който да даде работа и заслужена заплата поне на част от жителите в района на Порт-о-Пренс.
"Имаше много мръсотия. Липсваха доставчици, нямаше развита електрическа мрежа, нито течаща вода. Разполагахме само с отпадъци, които се стелеха по земята, и нищо друго", спомня си той.
От този нисък старт за година компанията на Майк постига завидно високи резултати: 30 души на пълно работно време плюс четири хиляди заети в системата на събиране и транспортиране на отпадъците.
"За една година успяхме да съберем 1 600 000 кг пластмаса."
И, разбира се, остава още много за събиране и преработка. Шинода се надява следващата стъпка на компанията му да е - да рециклира събраните отпадъци и да подава материал за производство на предприятията за текстилни продукти в Хаити. А дали си струва всичко това да бъде изпято в песен? Музиката на „Линкин парк" е достатъчно повлияна от проблемите на околната среда. Шинода не иска да прави от проблемите в Хаити реклама на и без това известната група.
„Линкин парк" не са особено познати и слушани в Хаити. Смешно е да се мисли, че с тази дейност се опитваме да продадем повече албуми. Определено не и тук, в Хаити."