Америка се прощава завинаги с невинните жертви на масовия убиец Адам Ланза днес. Той уби 26 души в начално училище в Нютаун, Кънектикът.
Потресени от случилото се хора полaгат в земята първите две деца. Това са момчетата Ноа и Джак, съобщава "Ройтерс". В петък 20 деца и 6 възрастни бяха застреляни в училището в Нютаун от 20-годишния Ланза. Полицията все още търси обяснение за мотивите на младежа.
Ноа е най-малката жертва на психопата. Той е навършил 6 години миналия месец. Близките му го описват като "прекалено зрял за възрастта си".
Джак също е на 6 години. Той е обичал изключително много спорта. Затова в неделя Виктор Круз от "Ню Йорк Джайнтс" е играл с неговото име върху ръкавиците си.
Всички убити деца са на 6 и 7 години. Заедно с тях Ланза застреля директора, училищния психолог и четирима учители.
Училищата в САЩ се опитват да се върнат към нормалните си занятия. Това обаче се оказва много трудно. Навсякъде цари страх. На много места охраната е увеличена. Повечето от училищата ще започнат часовете си с минута мълчание в знак на скърб към погубените невинни животи.
Самото градче Нютаун с 27 600 жители досега бе наричано „най-сигурният град в Америка", пише „Дейли мейл". Нанси и Адам живеели в къща за 1 600 000 долара. До 2006 г. в нея живеел и бащата Питър, изпълнителен директор в „Дженерал електрик". Тогава той напуснал дома поради „непреодолими различия". През 2008 г. Питър и Нанси се развели окончателно.
Миналата година бащата се оженил за библиотекарката Шели Къдинър. Двамата се преместили да живеят в Стамфорд, на около 70 км разстояние.
Въпреки раздялата Питър Ланза продължавал да помага на предишното си семейство. Твърди се, че на година той получавал 1 000 000 долара. 325 000 долара давал на бившата си съпруга.
Нанси била убедена, че идват световен упадък и икономически колапс, разказват нейни познати. Цялата си любов тя дарявала на по-малкия си син. Малко преди трагедията тя споделила с познати, че вече не може да се справя с Адам. „Адам беше нейният живот", разказва Джон Бергквист, продавач в местен супермаркет.
Момчето страдало от т.нар. синдром на Аспергер, лека форма на аутизма. Експерти отричат това заболяване да има връзка с насилието, проявено от Адам. „Няма ясна връзка между синдрома на Аспергер и поведенческото насилие", обяснява Елизабет Логесън, професор в Калифорнийския университет в Лос Анджелис.
Състоянието на Адам започнало да се влошава след раздялата на родителите му. През 2010 г. той напуснал преждевременно гимназията. Нанси опитала да довърши образованието му в къщи. Била активна, общувала със своите съседи.
Зад стените на луксозния дом, в който живеели майката и синът, обаче светът бил различен. 52-годишната жена била обсебена от страх. „Тя се подготвяше за деня, когато ще настъпи икономическият колапс", разказва Марша Ланза, леля на Адам. Нанси се запасявала с хранителни продукти постоянно.
Друга страст на Нанси били оръжията. На нейно име имало регистрирани пет огнестрелни оръжия. Познати си спомнят, че тя често водела със себе си на стрелбището синовете си Адам и Райън, който е с 4 години по-голям. „Тя се гордееше с това, обичаше оръжията", споделя нейният познат Дан Браун.
С две от оръжията на Нанси Адам Ланза извърши последното дело в своя живот. Първо уби майка си с няколко изстрела в главата, малко по-късно разстреля 26-те си жертви в училището в Нютаун и накрая се гръмна сам.