Изчезнаха руски политически затворници

Getty images (архив)
share

"Няколко руски политически затворници изчезнаха от местата, където изтърпяват наказанията си или от центрове за задържане", това написа базираното в Нидерландия издание "Москоу таймс".

"Днес стана ясно, че няма никави данни за местонахождението на Иля Яшин и Кевин Лик. За изчезването на първия съобщи адвокатът му Татяна Соломина, а за изчезването на втория майка му Виктория Лик", разказа още медията.

"Яшин бе осъден в края на 2022 г. на осем години и половина заради дискредитация на Въоръжените сили на страната", добави изданието.

"Лик бе осъден за шпионаж през декември миналата година на четири години лишаване от свобода. Според обвиненията той е снимал военно поделение в град Майкоп (в Северен Кавказ) и изпращал фотографиите на представител на неприятелска държава. В момента на извършването на така наречените престъпления Лик бе на 16 години", посочи още "Москоу таймс".

По-рано както екипът на novini.bg писа, стана известно, че от наказателните колонии по време на излежаването на присъдите си или от центрове за задържане изчезнаха съоснователят на дружеството за изследване на репресиите по време на управлението на Йосиф Сталин (1924 – 1953 г.) "Мемориал" Олег Орлов, художничката Александра Скочиленко и бившите ръководители на регионалните подразделения на Фонда за борба срещу корупцията на покойния Алексей Навални в градовете Томск (Източна Русия) и Уфа (в централната част на страната) Лилия Чанишева и Ксения Фадеева,

Пет минути новини от ГУЛАГ

Според опозиционното издание "Проект" по време на четвъртия президентски мандат на Владимир Путин (2018 – 2024 г.) на политически репресии са били подложени най-малко 116 000 души. Тези данни не обхващат политическите емигранти и хората, уволнени от работа или изключени от учебни заведения заради несъгласие с политиката на Кремъл", посочи още медията.

"На практика няма централизирана статистика на политическите преследвания. Нашите изчисления се базират само върху данните от съдебните дела. Вероятно репресираните са в пъти повече, защото ние нямаме достъп до документите на отдела на МВР за борба срещу екстремизма и на Федералната служба за сигурност", разказаха от "Проект".

 

Водещи новини

Още новини