"Чеченският лидер Рамзан Кадиров може да последва съдбата на шефа на руската частна военна фирма "Вагнер" Евгений Пригожин", предаде украинската медия УНИАН.
Според бившия депутат в Държавната дума (долната камара на парламента в Москва) Генадий Гудков: Ликвидирането на Пригожин показва, че в Кремъл се води борба между различни групировки. Владимир Путин вече не може да е арбитър, но все още контролира положението, като използва тактиката "Разделяй и владей".
"В хода на борбата най-вероятната следваща мишена на стопанина на Кремъл е лидерът на Чечения. Кадиров вече се чувства силен. Той има частна армия (подразделението "Ахмат", което е формално под ръководството на МВР, но фактически е командвано от Кадиров). Ръководителят на кавказката република вече е рисков фактор за руската държава. Той има потенциала да се изправи срещу Кремъл", добави Гудков и заяви, че не се наема да каже дали Кадиров ще повтори похода на Пригожин.
"Ако преди началото на пълномощабната война в Украйна (24 февруари 2022 г.) лидерът на Чечения извършваше престъпната си дейност (изнудване, грабежи, изнасилвания и други) само във ръководената от него република, то сега неговите подчинени действат със същите методи и в Москва, и в окупираните украински територии. Това породи недоловолство срещу Кадиров", каза още бившият законодател.
"Така че ако Путин реши да премахне заплахата "Кадиров", той ще получи подкрепа. Тя ще дойде не само от опоненти на кавказкия лидер в Москва, но и от обикновените жители в автономната република. На много хора в Чечения им омръзна от престъпния режим на Кадиров и от раздаването на доходоносни постове на хора от неговия род", добави опозиционерът.
Коментирайки смъртта на Пригожин, Гудков заяви: Путин не действаше като държавен глава, а като мафиотски бос. Свалянето на самолета на 23 август бе сигнал към недоволните от президента. "Внимавайте! Може да последвате лидера на "Вагнер!".
"Смъртта на шефа на наемниците вероятно ще дестабилизира армията. Много високопоставени военни харесват Пригожин, защото той казваше много верни неща", каза още бившият депутат.
Гудков (роден в град Коломна, Московска област, през 1956 г.) е работил от 1982 до 1993 г. в КГБ (Комитет государственной безопасности – Комитет за държавна сигурност) и достигнал до чин майор. През 90-те той е бил собственик на няколко охранителни фирми.
Гудков от 1997 до 2001 г. е бил член на консултативния съвет към директора на ФСС (наследничката на КГБ).
Гудков бе депутат в Държавната дума (долната камара на руския парламент) от 2001 до 2012 г. Имунитетът му бе снет заради обвинения в пране на пари и незаконна търговска дейност, отправени от българския гражданин Ивайло Зартов.
Последният бе осъден у нас на 9 години затвор за присвояване на чужди средства в особено големи размери и безстопанственост, довела до големи финансови загуби.