ISW: Русия чрез натиск въвлече Беларус във войната с Украйна

gettyimages
share

Руски официални лица последователно провеждат информационни операции, предполагащи, че беларуските конвенционални сухопътни сили може да се присъединят към руската инвазия в Украйна. Беларуските лидери, включително президентът на Беларус Александър Лукашенко, понякога се съобразяват с тези информационни операции.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15686

Целта на тези усилия е да се приковат украинските сили на беларуската граница, за да им се попречи да подсилят украинските операции на други места. Изключително малко вероятно е Беларус да нахлуе в Украйна в обозримо бъдеще, какъвто и да е ходът на тези информационни операции. Беларуската намеса в Украйна, освен това, не би могла да направи повече от това да оттегли украинските сухопътни сили временно, като се има предвид изключително ограничената ефективна бойна мощ, с която Минск разполага.

Това съобщи Институтът за изследване на войната (ISW).

Усилията на Кремъл да окаже натиск върху Беларус, за да подкрепи руската настъпателна кампания в Украйна, са част от дългосрочни усилия за укрепване на по-нататъшния контрол над Беларус. ISW по-рано писа, че Кремъл е засилил натиска върху президента на Беларус Александър Лукашенко да формализира интеграцията на Беларус в съюзната държава след беларуските протести през 2020 и 2021 г.

Русия по-специално се стреми да установи постоянна военна база в Беларус и пряк контрол над беларуските военни.

Русия рутинно се опитва да използва влиянието си върху сигурността и военните въпроси на Беларус, за да окаже натиск върху Беларус да подкрепи нейното нахлуване в Украйна.

Подкрепата на беларуския режим за руската инвазия направи Беларус съвоюващ участник във войната в Украйна. Беларуският президент Александър Лукашенко предложи беларуска територия на руските сили за първоначалната постановка на руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г.

Беларуската територия предложи критични наземни комуникационни линии на руските въоръжени сили при неуспешния им удар срещу Киев и последващото им изтегляне от Северна Украйна.

ISW по-рано съобщи , че Беларус материално подкрепя руските офанзиви в Украйна и осигурява на руските сили сигурна територия и въздушно пространство, от които да атакуват Украйна с високоточни оръжия.

Беларуската подкрепа за войната на Русия в Украйна вероятно влошава материалния капацитет на беларуските военни да провеждат свои собствени конвенционални военни операции. Беларуски проект с отворен код съобщи на 14 ноември, че беларуските военни са прехвърлили 122 танка T-72A на руските сили - вероятно под прикритието, че ги изпращат за работа по модернизация в Руската федерация.

Беларус е предал 211 единици военна техника на руските въоръжени сили, включително 98 танка Т-72А и 60 БМП-2. Потвърденото прехвърляне на 98 танка Т-72 представлява приблизително 18 процента от активните основни бойни танкове в Беларус, според доклада за военния баланс на Международния институт за стратегически изследвания за 2021 г.

Беларус прехвърля военна техника за проверка на "реакция на тероризъм"

Беларуските официални лица вероятно се опитват да прикрият количеството военна техника, която изпращат на Русия, за да подкрепят нейното нахлуване в Украйна. Проектът Hajun съобщи на 5 ноември, че Комитетът за държавна сигурност на Беларус, Министерството на вътрешните работи и специалните сили на Беларус са въвели засилена защита и наблюдение на железопътната инфраструктура и са забранили преминаването на влакове, превозващи военна техника през беларуските градове.

Беларуските власти вероятно се опитват да попречат на западните и украинските разузнавателни агенции да оценят напълно тази степен на трансферите на беларуска военна техника в Русия. Беларус може да изпраща по-големи количества военна техника на руските сили. 

Съобщава се, че Министерството на отбраната на Беларус е призвало 10 000 наборници в беларуските въоръжени сили като част от есенната наборна кампания, подобен брой на наборите през есенния цикъл през 2021 г. Беларуското обучение на тези мобилизирани руски военнослужещи съвпада с началото на учебната година на беларуските военни. На 29 септември ГУР съобщи, че Беларус се готви да приеме до 20 000 мобилизирани руски военнослужещи. Украинският център за съпротива съобщи на 25 ноември, че 12 000 руски служители са разположени в Беларус.

ISW по-рано оцени, че руските сили са разположили мобилизираните мъже за обучение в Беларус като част от RGV поради влошения капацитет за обучение на Русия.

Беларуската армия вероятно има сравнително ограничен капацитет за обучение на съществуващ и нов персонал. Беларуските военни имат само шест маневрени бригади и се състоят от приблизително 45 000 активни служители, разделени в два командни щаба.

Малката беларуска армия вероятно има ограничен капацитет за обучение и инфраструктура, за да поддържа собствените си усилия за генериране на сили. Беларуските военни сега са отговорни за обучението на най-малко два пъти повече военнослужещи, отколкото белоруските военни обикновено обучават. Подкрепата на Беларус за усилията за генериране на руски сили вероятно също би я ограничила от възможността да обучава повече беларуски военен персонал, ако Лукашенко пожелае да увеличи броя на наборниците в следващия наборен цикъл, за да се подготви за възможни загуби в битка след предполагаемата беларуска инвазия в Украйна.

Деградацията на руската армия поради опустошителните загуби в Украйна също би попречила на разполагането на беларуски механизирани сили, за да се бият заедно с руските войски. Беларуските сили теоретично трябва да могат да действат в комбинирани части с руските механизирани сили. ISW по-рано оцени, че Русия е положила усилия за интегриране на беларуската армия в ръководени от Русия структури в съвместни военни учения и постоянни съвместни комбинирани центрове за бойна подготовка преди пълномащабното нахлуване в Украйна.

Беларуските военни се координираха с руските военни в съвместните учения "Запад-2021" през септември 2021 г., в които руски и беларуски части формираха съвместни "мобилни тактически групи", които действаха като отделни военни единици на ниво батальон.

Сергей Шойгу разговаря с белоруския си колега в Минск

Тези комбинирани части изискват висока степен на координация и военно обучение и следователно руските и беларуските сили използват елитни части в подобни усилия. 

Тези руски части вероятно нямат възможност да действат в комбинирани формации с беларуските сили и не са в състояние да действат ефективно в комбинирани операции. Беларуските сили вероятно ще трябва да действат заедно с лошо обучен мобилизиран руски персонал, ако влязат във войната в Украйна.

Резултатът от усилията за формиране и използване на такива комбинирани части в битка вероятно ще бъде лош.

Подкрепата на Лукашенко за войната на Русия в Украйна и руският натиск върху Беларус да се присъедини към битките вероятно причиняват търкания в беларуските военни. Украинският генерален щаб съобщи на 7 декември, че войниците от беларуската гранична служба и беларуските въоръжени сили са все по-недоволни от дейността на беларуското военно-политическо ръководство поради заплахата Беларус да влезе във войната в Украйна.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15686

Водещи новини

Още новини