Руският президент Владимир Путин оприличи всичко, което се случва в момента на аутодафетата, организирани от нацистите. Той участва в среща с дейци на културата и изкуството.
"Последният път нацистите в Германия преди близо 90 години извършиха такава кампания за унищожение на една нежелана за тях култура. Спомняме си за кадрите с изгаряни книги по площадите", заяви Путин, цитиран от БТА.
"Сега заличават от концертните афиши композиторите Чайковски, Шостакович, Рахманинов. Забраняват руски писатели и техните книги", допълни той.
Освен и икономическите и политическите санкции, наложени на Русия заради руската инвазия в Украйна, големи спортни федерации анулираха участието на руски спортисти от спортни прояви. А културни институции и прояви извадиха руски артисти от програмите си.
Парижката филхармония например ще промени сезона си за идната есен, зима и пролет, за който се предвиждаше да бъдат поканени много руски музиканти, като например руският диригент Валерий Гергиев или оркестърът на Болшой театър. Гергиев, който е генерален директор на Мариинския театър в Санкт Петербург, беше отстранен от позицията си на главен диригент на Мюнхенската филхармония и изгуби шанса да дирижира в миланската Ла скала.
Руското сопрано Анна Нетребко, критикувана заради предполагаемото си толерантно отношение към руския президент Владимир Путин, напусна на 3 март Метрополитън опера в Ню Йорк, където трябваше да участва в представления тази пролет и идния сезон.
Диригентът Павел Сорокин беше отстранен от Кралската опера в Лондон. Бразилецът Давид Мота Суариш и италианецът Якопо Тиси, и двамата балетисти в Болшой театър, се оттеглиха от него. Испанският кралски театър анулира гастрол на балета на Болшой театър. Кардифският филхармоничен оркестър анулира опера на Чайковски. Подобни стъпки предприеха и театри в Чехия, Япония и Хърватия. Кинофестивалът в Кан и Венецианското биенале обявиха, че няма да приемат руски официални делегации.
Аукционните къщи Сотбис, Кристис и Бонамс анулираха продажби на руско изкуство в Лондон.
Днес Путин сравни всичко това и с отношението към авторката на книгите за Хари Потър Джей Кей Роулинг, която породи полемика с коментарите си за трансджендърите, предаде Ройтерс.
На днешната среща Путин предложи на Гергиев да помисли за създаване на обща дирекция на Болшой и на Мариински театър по примера на Дирекцията на императорските театри, която е съществувала едно време.