В Русия все още съществува носталгия по Сталин, защото много хора погрешно отъждествяват сталинското управление със свръхдържавата. Това каза синът на най-противоречивия съветски лидери - Никита Хрушчов, Сергей.
Сергей Хрушчов е в България, за да представи първия том от мемоарната трилогия на баща си "Хора. Години. Власт."
Мемоарите, които са писани през 60-те години на миналия век, са изнесени тайно от сина на Хрушчов в Съединените щати и излизат за първи път на английски език през 70-те години. За хардлайнерите в Русия Никита Хрушчов е човекът, подготвил краха на съветската империя, като развенчава Сталин. За либералите той е политикът, който е реабилитирал 10 милиона репресирани - живи и мъртви.
„В Русия има носталгия към Сталин. От една страна това е носталгията на робското съзнание към господаря, а от друга това е една абсолютно погрешна носталгия за времето на свръхдържавата, защото погрешно Сталин се отъждествява със свръхдържавата, въпреки че това е въпрос, по който може много да се спори", заяви Хрушчов.
Той каза още, че заедно с Путин на власт са дошли много от хората, които са служили в специалните служби и те изпитвали носталгия към времето, когато тяхната служба е заемала доминиращо положение.
„Във връзка с това има едно такова противпоставяне - от една страна на Сталин положителния образ, а не Сталин убиецът, и от друга Хрушчов, който е отрицателен образ в техните очи, нещо, което ми е много обидно. След Горбачов изчезва Съветският съюз. Можем да кажем, че Горбачов, както и Хрушчов променят света. Те са реформатори, но според мен Горбачов променя света в отрицателна посока, докато Хрушчов прави тези в положителна насока", добави още синът на Никита Хрушчов.