Кремъл определи като безпочвена публикуваната в резултат на голямо журналистическо разследване информация, че няколко души, близки до руския президент Владимир Путин, притежават богатство, укрито в офшорни компании, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
В случая става дума просто за набор от напълно неоснователни твърдения. Когато се появят сериозни публикации, отнасящи се до сериозни неща, тогава ще ги вземем под внимание, каза пред журналисти говорителят на руското президентство Дмитрий Песков. Не разбираме как тази информация може да се смята за надеждна, подчерта още той.
Говорителят на Кремъл каза, че единственото, което се набива на очи в "Документите на Пандора" е разкриването на ролята на САЩ като най-голямата в света офшорна държава, предаде ТАСС. Песков изтъкна, че Кремъл не е видял никакви кой знае какви материали за "скрити богатства" на хора от обкръжението на президента Путин.
Публикуваното вчера от Международния консорциум на разследващите журналисти разследване "Документите на Пандора", заимствайки наименованието от древногръцкия мит за "кутията на Пандора", е направено с участието на около 600 журналисти.
Според МКРЖ Светлана Кривоногих - представена от руски медии като бивша любовница на президента Путин, през 2003 г. е придобила апартамент в Монако на стойност 4 милиона долара чрез офшорни сметки. През ноември 2020 г. руският разследващ сайт "Проект" съобщи, че Кривоногих имала връзка с Путин през 90-те години на миналия век и началото на новия и през тези години натрупала огромно богатство. поред "Проект" двамата имат дъщеря Елизавета, родена през 2003 г.
Кремъл вече отрече твърденията на "Проект", като през ноември 2020 г. ги нарече "провокации" и долнопробна журналистика.
През юли 2020 г. "Проект" беше обявен за "нежелан" от руското министерство на правосъдието и по този начин дейността му беше де факто забранена. Сайтът си създаде име в руската медийна среда благодарение на разследванията си за корупция сред руския елит. Той публикува по-специално дълги разследвания за изключително богатите сътрудници на Путин.
МКРЖ твърди, че друг приближен на руски президент - Пьотър Колбин, е свързан с доходоносна офшорна компания, в която участва и олигархът Генадий Тимченко, приятел на държавния глава.
В разследването на МКРЖ се твърди също така, че Константин Ернст - главен изпълнителен директор на руския телевизионен Първи канал, е придобил по съмнителен начин огромен парцел в Москва чрез офшорна фирма.
Разследването се основава на близо 11,9 милиона документи, които идват от 14 компании за финансови услуги, и извади наяве над 29 000 офшорни фирми.
Редица политически лидери по целия свят са замесени в укриването на средства, отбелязва АФП.