Украйна иска 100 млн. долара заем от Световната банка за ваксини срещу COVID-19

Getty Images/Guliver
share

Украйна поиска заем от 100 милиона долара от Световната банка, за да купи ваксини срещу Ковид-19, съобщи днес заместник-министърът на здравеопазването Свитлана Шаталова на фона на рекордния брой новозаразени за ден в страната, предаде Ройтерс.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Работим по пакет документи, много активно за окончателното оформяне на всички споразумения, каза тя на брифинг, предаван по телевизията. Средствата ще бъдат за покупка на ваксини срещу Ковид-19, както и за диагностично и лабораторно оборудване, каза тя.

Министърът на здравеопазването Максим Степанов каза миналата седмица, че страната се надява да получи 8 милиона дози ваксина срещу Ковид-19 през първото полугодие на 2021 година в рамките на инициативата за предоставяне на ваксини на по-бедните страни Ковакс.

По-рано днес той съобщи, че Украйна е отчела рекордните 15 331 новозаразени за последните 24 часа.

Украйна регистрира рекордните 15 331 нови случая на коронавирус за 24 часа

Правителството наложи строги ограничителни мерки в цялата страна през уикендите.

Това означава затваряне или ограничение за повечето бизнеси, освен за жизненоважните услуги като хранителни магазини, аптеки, болници и транспорт. Решението предизвика протести сред представителите на бизнеса.

Същевременно украинското финансово министерство съобщи днес, че успешно е приключило преговорите с Международния валутен фонд (МВФ) по проектобюджета си за 2021 година, което е ключово условие за начало на разговорите с фонда за отпускането на следващ транш.

Украйна под карантина за Нова година?

Украйна си осигури заем от 5 милиарда долара с МВФ през юни, за да се справи с рязкото икономическо забавяне. Фондът обаче отложи мисията си в Киев, за да изчака ясни сигнали, че властите ще продължат реформите, допълва БТА.

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:

 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини