Беларуската опозиционерка Светлана Тихановска предпочете Литва пред съдбата на несломим борец с лидера на страната Александър Лукашенко, пише в. "Комерсант" в статия за протестите в Беларус срещу обявения резултат от президентските избори в неделя, спечелени според местната Централрната изборателна комисия (ЦИК) от сегашния държавен глава. По данни на комисията Лукашенко е спечелил срещу Тихановска с резултат от близо 80 срещу около 10 на сто.
Вчера Тихановска замина за съседна Литва, а Минск разпространи видеоклип, в който тя чете призив към привържениците си да не рискуват живота си в протестите. Според редица руски медии записът е направен под заплаха, докато опозиционерката е била задържана в сградата на ЦИК от беларуски силови шефове.
"Не дай Боже да бъдеш изправен пред такъв избор, пред какъвто се озовах аз. Децата са най-важното в живота ни", цитира печатът думи от обръщението ѝ.
Светлана Тихановска
Медии предполагат, че заплахите са били свързани с децата на Тихановска (понастоящем в Литва заедно с нея) и с нейния съпруг, затворник в Беларус. Според изявленията на официален Вилнюс Литва може да стане не само убежище за беларуските опозиционери, но и партньор, който споделя целите им, добавя "Комерсант".
Беларуската опозиция започва де факто да формира в Литва правителство в изгнание и ще настоява в Беларус да се повтори "венецуелският сценарий" - световната общност да признае за легитимен президент Тихановска, а не Лукашенко, заявява пред "Комерсант" опозиционерът Валерий Цепкало, недопуснат от Минск до президентската надпревара. Фактически във Венецуела управлява Николас Мадуро, но повечето западни страни признават за легитимен президент опозиционера Хуан Гуайдо, припомня изданието.
Междувременно следизборните протести в Беларус не стихват, вчера бе съобщено дори за стачки в много предприятия, посочва "Комерсант".
Беларуски експерти свързват според "Взгляд" "бягството на Тихановска" с нежелание да поеме отговорността за масовите безредици, при които вече загина най-малко един човек и хиляди бяха арестувани.
Политологът от Минск Дмитрий Болкунец, емигрирал в Москва, напомня, че беларуският КГБ контролира всичко в страната, прилагайки понякога методи, нарушаващи всички днешни представи за дейността на тайните служби. На улиците в Беларус бяха задържани и над 50 журналисти; за някои още не се знае къде се намират, отбелязва "Известия". Съратничката на Тихановска Мария Колесникова приканва доброволци да помагат на пострадалите демонстранти, пише изданието.
Лукашенко явно е решил да пренебрегне предупрежденията на САЩ и на ЕС, призовали Минск да спре насилието, коментира "Независимая газета" възобновените снощи сблъсъци на протестиращи със силови подразделения.
Вестникът цитира опасения на руски канали в Телеграм, че събитията в Беларус може да върнат в дневния ред на Русия призрака на Майдана - протеста, свалил проруския режим в Украйна през 2014 г. - и руските хардлайнери да засилят борбата с протестите в самата федерация.
"Комсомолская правда" помества репортаж от протестите в Минск с богат снимков материал. Според всекидневника в града се чуват вече автоматни откоси, а имало и случай, в който спецполицаи събрали група младежи и стреляли по тях с травматични оръжия като по мишени. "Беларусите изглеждат измъчвани от един само въпрос: кои са тези маскирани хора? Откъде толкова ярост и злоба у тях? И най-важното, защо?", пише изданието.
Лукашенко даде на всички един прост урок. Щом един диктатор в съвременно общество с добре регулирана машина за наказания е готов на всичко, за да запази властта, и щом машината го слуша - това е достатъчно, за да се справи с онези, които искат буржоазна човешка свобода, коментира "Новая газета".
"Лукашенко е сред най-проблемните съюзници на Русия", констатира пред "Свободная преса" Александър Казаков от ръководството на руската националистическа партия "За истината". Беларуският лидер "се увлече твърде много; при това положение можем да нанесем на Минск, на някои властови среди или на самия Лукашенко материални щети. Целево и точно. За да не пострада в тази ситуация братският беларуски народ. Русия може да го направи", казва той.
Александър Лукашенко
На фона на пролятата кръв проблемите на беларуската икономика изглеждат второстепенни, но първопричината за всички сблъсъци всъщност е икономическа, твърди "Московский комсомолец".
"Брутният вътрешен продукт (БВП) на Беларус намалява, валутата й отслабва спрямо долара", изтъква всекидневникът. Беларуската икономика е мит - тя не съществува, защото цялата е обвързана с транзита на руски петрол и газ, казва местният бизнесмен Дмитрий Потапенко. "Беларуският национален модел е много прост - готованство" за сметка на Русия, обобщава руският икономист Андрей Суздалцев.
"Беларус е резерват на социализма и Лукашенко е главният олигарх в страната - има 17 двореца-резиденции, собствен харем, самолетен парк, вили в чужбина, милиарди долари в чужди банки. А повечето хора смятат 200 долара за добра заплата и отглеждат картофи в личните си стопанства", казва експертът.
След обявената изборна победа на Лукашенко хората в Беларус още най-малко пет години ще живеят в същия застой, при липса на перспективи, с тотален държавен контрол върху всяка стопанска дейност, с узаконения монополизъм на кланове, близки до президента, заключава "Московский комсомолец".