Разкриха защо руските лекари стават жертви или носители на COVID-19

getty images
share

Оскъдица на предпазни средства и тестване на случаен принцип: мнозина лекари в Русия стават жертви, но понякога и преносители на COVID-19, сочат свидетелства на очевидци, събрани от АФП и синдикати.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

В Митишчи - московско предградие с 250 000 жители, заболеваемостта е над тройно по-висока от средното за страната (32,1 /100 000) и с новите 259 случая от понеделник достига 103,6 на 100 000 души.

Предпазни облекла там не се намират лесно, разказва наша събеседничка, представила се само като Олга - лекар в една от градските поликлиники.

"Дават ни по една еднократна маска дневно, а те трябва да се сменят през два часа. Налага се да си ги купуваме сами, като и ръкавици, или пък да си шием. А защитни костюми изобщо не сме виждали", споделя тя.

За да подсили имунитета си, пие чай с джинджифил и лимон. "Само това мога да направя", казва тя.

В Русия наблягат на солта срещу COVID-19

В тези условия претоварените медици стават преносители на новия коронавирус, посочва жената и уверява, че нейното ръководство е в течение, но бездейства.

"Една от лекарките при нас даде положителна проба, всички бяхме контактували с нея, но ръководството не сложи никого под карантина. Ако ни поставят под карантина, няма да има кой да работи", обяснява Олга.
Често срещана ситуация, коментира Андрей Коновал, съпредседател на лекарския синдикат "Действие", предаде БТА.

Има "оскъдица на предпазни средства в болниците практически във всички региони на Русия"; там доста често избягват да тестват медицинския персонал "от страх да не останат без кадри", казва той.

Иван Коновалов от Алианса на лекарите - синдикат, близък до опозиционера Алексей Навални, заяви за АФП, че е получил "десетки жалби от лекари, чието ръководство отказвало да тества персонала в здравни заведения".

Не е по-завидно и положението в Санкт Петербург, втория по големина град в Русия с петмилионно население.

Пьотър, лекар-реаниматор, разказва пред АФП, че оскъдицата стига дотам, че "според болничната администрация нямало да има" доставки на защитни облекла.

"Има риск да повторим италианския сценарий. Руската медицинска общност очаква най-лошото", твърди медикът, предпочел да премълчи фамилното си име.

Лекарите от болница "Покровская" в Санкт Петербург са изпратили до губернатора и прокурора послание, с чийто текст разполага АФП.

Те разкриват печалния факт, че потенциално инфектираните зони, наричани "червени", и безопасните - "зелени", не са обозначени, нито отделени с прегради. По думите им са били заразени 27 пациенти и 5 души от медицинския персонал.

Сергей Саяпин, анестезиолог от същата болница, разказва във видеоклип, качен в интернет на 17 април, че му се наложило сам да си купи предпазен комплект.

"Болничното ръководство не е направило нищо, за да избегне заразяване на персонала; ако аз или друг някой от службата се разболеем, виновна ще е главната лекарка", обвинява той началството си.

Вече 137 здравни специалисти, страдащи от COVID-19, са приети за лечение в санктпетербургската болница "Боткин" според нейния главен лекар Денис Гусев, цитиран от държавната агенция ТАСС.

В една от болниците на уралския град Екатеринбург са се заразили 91 души, включително 16 лекари, информира ТАСС.

Москва като по-богат град с по-добре оборудвани здравни заведения изглежда като цяло и по-добре снабдена, отколкото провинцията, при все че проблеми с доставките има и там.

В тези условия се е развил и черен онлайн пазар на предпазни средства.


Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини