Централните медии в Русия коментират контрасанкциите срещу Украйна, въведени вчера от Москва. Според "Ведомости" решението на руското правителство начело с Дмитрий Медведев няма да има сериозен ефект, още повече че мнозина украински политици и висши служители приемат включването си в санкционния списък като държавна награда.
Москва, която наложи ограничения върху 68 юридически лица и 322 граждани на Украйна, взе предвид възможността мерките да навредят на руски фирми - затова в списъка няма например украински самолетостроителни компании като "Антонов" и "Мотор сич", отбелязва вестникът. В списъка го няма и бизнесмена Игор Коломойски, който финансираше доброволческите батальони на Киев, воюващи срещу проруските сепаратисти в Източна Украйна (Донбас), и се съдеше с Русия за активи в анексирания от Москва полуостров Крим. Неназован руски служител обяснява пред изданието, че санкциите засягат украинци, а Коломойски е гражданин на Израел.
Украйна разглежда руските санкции като потвърждение, че политиката на Киев е правилна. Според президента Петро Порошенко в списъка са изредени много достойни хора с малки изключения. Според руски експерти контрасанкциите няма да се отразят съществено нито върху ситуацията в Украйна, нито на отношенията между Москва и Киев. Желанието да отвърне на украинските санкции се появи у Москва, щом наближиха президентските избори в Украйна, отбелязва политологът Алексей Макаркин. Решението на Русия според него "демонстрира, че отношенията, както си бяха замразени, такива ще си останат. Коридорът от възможности за търсене на компромис е доста ограничен и за двете страни", добавя той.
Контрамерките на Москва са част от информационната война срещу Украйна, включително в контекста на диалога между Русия и Запада, смята анализаторката Татяна Становая. За разлика от миналите избори в Украйна днес Русия няма практически никакви лидери и политически сили, на които да се опре в съседната страна. Затова Москва разполага с твърде ограничено поле за маневри, отбелязва тя.
Украински експерти също свързват контрасанкциите с президентските избори в родината си. Мерките на Москва ще имат различен ефект върху бизнесмените и политиците, коментира наблюдателят Владимир Фесенко. За бизнеса в Украйна това е сигнал: ако сътрудничите с Порошенко, ще бъдете наказани. Политиците обаче ще виждат в санкциите на Москва един вид отличие и ще ги използват в агитационната кампания.
Руските контрасанкции са продължение на търговската война с Украйна, заявява в друг материал от "Ведомости" бизнесменът от Москва Иля Рачков. Днес търговията с Украйна дава близо две на сто от руския стокообмен, посочва икономистът Александър Кнобел. В сравнение с 2013 г. стокообменът с Украйна е спаднал, но от миналата година отново расте независимо от санкциите. Контрасанкциите на Москва целят наказаните да не могат да изтеглят активите си от Русия, но същевременно са и удар по двустранната търговия, изтъква "Комерсант". Според вестника може да пострадат примерно руската корпорация за производство на титан "ВСМПО-Ависма" и потребителите на колела за железопътни композиции в Русия. "Коммерсант" впрочем допуска, че Москва може да впише нови лица и компании в санкционния списък, както и да изключи от него други.