Руска медия: В ЕП търсят външен враг

gettyimages
share

Евродепутатите признаха официално съществуването на кремълска пропаганда и приканиха страните от ЕС да й се противопоставят. С обвинението, че разпространяват дезинформация, руски медии и аналитични центрове са обявени за заплаха, надвиснала над европейските ценности, наред със забранената в Русия групировка "Ислямска държава" (ИД), пише "Независимая газета".

Президентът Владимир Путин вече поздрави руските медии по случай специалната резолюция, отбелязала успехите им, допълва вестникът. Вчера Европейският парламент взе мерки срещу информационното влияние на Москва - прие резолюция, осъждаща "руската пропаганда", отбелязва и "Комерсант".

Маргарита Симонян, главният редактор на телевизия RT, посочена в резолюцията като един от пропагандните инструменти на Кремъл, заяви пред "Комерсант", че нейният екип при всяко положение "ще продължи да предоставя на европейците алтернативна гледна точка".

Агенция Sputnik, другата спомената в документа на ЕП руска медия, призова вчера ООН, ЮНЕСКО, ОССЕ и "Репортери без граници", също и "многобройни медийни групи и синдикати да проявят солидарност и да се обявят срещу крещящата дискриминация и цензура", пише "Комерсант". Вестникът цитира и остри критични изказвания на депутати от Държавната дума, нарекли резолюцията "русофобска диващина" и предупредили, че Москва ще отговори "много твърдо" на подобни стъпки от страна на ЕС.

Външното министерство в Москва не спомена вчера за ответни стъпки, но говорителката му Мария Захарова се изказа пред телевизия "Русия-1" и нарече резолюцията "гадна хартийка", "доказваща информационното престъпление" на Евросъюза, добавя "Комерсант".

"Взгляд" търси обяснение за действията на Европарламента и твърди: "Русия е просто външен враг, с който трябва да се обвържат вътрешните врагове. Онези европейци, които не харесват целия европейски проект и виждат нахално опекунството в действията на просветената бюрокрация. Хората, които държат на своята културна идентичност - и религията".

"Да бъдат обявени несъгласните за "агенти на Кремъл" е донякъде панически жест. Последните събития - Брекзит и победата на Тръмп, бяха впрочем доста плашещи за ЕС. Бъдещето на ЕС внушава известна тревога - оттук идва и желанието да обвиниш за вътрешните трудности външни враждебни сили", пише "Взгляд".

В материал за резолюцията "РБК" цитира особеното мнение на испанския евродепутат Хавиер Кусо, заявил, че е безотговорно да бъде сравнявана Русия с ИД. Политологът Тимофей Бордачов обаче съзира в документа на ЕП "известен политически приоритет" с оглед "възможността винаги да се позовеш на него". "С помощта на тази резолюция страните от ЕС ще може да получават допълнителни средства за програми, предвиждащи информационно противодействие на Русия", изтъква той.

Водещи новини

Още новини