Срещата на върха на НАТО ще обсъжда отношенията с Русия на специална сесия

Getty Images/Guliver/архив
share

Отделна сесия на срещата на върха на НАТО, която ще се състои във Варшава на 8 и 9 юли, ще бъде посветена на отношенията с Русия, съобщи ТАСС, цитирайки постоянния представител на САЩ в алианса Дъглас Лют, който говори пред журналисти снощи. Според него руската тематика ще се обсъжда през първия ден на съмита, информира БТА.

"Вечерното заседание на лидерите на страните членки ще бъде посветено в по-голямата си част на отношенията на НАТО с неговия най-голям и най-развит във военно отношение съсед - Русия. Тези отношения са фундаментални за алианса от момента на неговото основаване през 1949 г. до днес", отбеляза той. "Отношенията между НАТО и Русия се основават на баланс на силите и на диалог", каза Лют, и това според него е "разумно и отговорно".

САЩ и НАТО са за диалог с Русия, но наред с това искат "да й покажат, че няма да търпят никаква агресия на своите граници".
Именно затова на срещата на върха ще се обсъжда укрепването на сигурността на територията на Източна Европа и разполагането в Полша и балтийските страни на четири многонационални батальона с численост до хиляда бойци всеки, отбеляза той и добави, че те ще допълнят силите за бързо реагиране на НАТО. На същата цел служи и решението на САЩ да разположат на ротационна основа напълно окомплектована дивизия в Европа към края на 2017 г. В нея ще бъдат включени въздушно-десантна и бронетанкова бригади.

Срещу подобни намерения се обяви днес постоянният представител на Русия към НАТО Александър Грушко. В интервю за московския вестник "Комерсант" той каза, че конфронтационните действия на НАТО задължително ще получат военно-технически отговор от Русия. Според него усилията на НАТО, насочени към укрепване на сигурността на европейските страни чрез разполагане на сили на алианса на тяхна територия, "всъщност подкопават тази сигурност".

"Самият факт, че днес много страни настояват за присъствие на чуждестранни сили на тяхна територия, е свидетелство за криза на европейската сигурност", подчерта Грушко.

Той припомни, че до неотдавна положенията на Основополагащия акт Русия-НАТО от 1997 г., според които алиансът се задължава да не разполага "значителни бойни сили" по границата с Русия, служеше за опора за сигурността в Централна Европа. "Днес НАТО следва напълно противоположен курс, укрепвайки военните си потенциал", отбеляза руският дипломат. Русия предлагаше мерки за усъвършенстване на този документ, но реакция от страна на НАТО не последва, добави той.

Водещи новини

Още новини