В Берлин се готви среща за Украйна в нормандски формат, но "орязан" - без участието на Русия, пише в. "Комерсант".
На фона на рязкото изостряне на обстановката в Донбас лидерите на Украйна, Германия и Франция лансираха идеята за тристранна среща в Берлин на 24 август, когато украинците честват своя Ден на независимостта. Фактически става дума за орязана нормандска четворка - без руския президент Владимир Путин, обяснява вестникът. Според негови източници в Киев, "нестандартната" среща е инициатива на украинския президент Петро Порошенко, който цели по-специално да подготви френския президент Франсоа Оланд и германския канцлер Ангела Меркел за евентуални промени в украинския подход към осъществяването на мирните споразумения от Минск. Споразуменията предвиждат по-специално децентрализация на властта в Украйна. Предложените от президента Петро Порошенко конституционни промени в този дух бяха готвени под безпрецедентен натиск от Европа и САЩ. Затова президентът държи да обясни на западните си партньори защо приемането им среща толкова проблеми, пише изданието.
Според киевски депутат, говорил пред вестника, във Върховната рада няма да има конституционно мнозинство в подкрепа на проекта. Мнозина народни представители от управляващата коалиция са против децентрализация. Тя "съдейства да се осъществят плановете на Москва за подкопаване на украинската държава, при това легализира 30-те хиляди въоръжени екстремисти, воюващи сега под знамето на т. нар. народни републики" в Източна Украйна, обяснява събеседникът на "Комерсант".
Освен това Порошенко може да сондира мнението на Оланд и Меркел за бъдещи промени във формата на преговорите за Украйна. Киев отдавна твърди, че "нормандската четворка" може да бъде разширена и в нея да бъдат включени нови участници, които "в по-голяма степен са готови да се вслушват в украинските аргументи". От гледна точка на Киев идеални кандидати ще са например Полша и САЩ, а като "твърде приемлив вариант" - Европейският съюз.
"Решаването на подобни въпроси зад гърба на Владимир Путин би било неетично и неразумно", коментира обаче източник на "Комерсант" от държава - "ключова членка на ЕС". "Ако искаме в бъдеще Москва да играе конструктивна роля в украинското уреждане, не бива да й сервираме неприятни изненади и да й натрапваме не твърде комфортни събеседници", заявява източникът.