НАТО нарече политиката на Русия заплаха за световния ред, пише руско издание

Getty Images/Guliver
share

НАТО нарече политиката на Русия заплаха за световния ред, пише руският в. "Труд" в коментар за статия, поместена вчера от ръководители на пакта във в. "Уолстрийт джърнъл".

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и командващият силите на алианса в Европа Филип Брийдлав съзряха опасност в изявлението на Владимир Путин от вторник, че тази година руската армия ще получи над 40 нови междуконтинентални балистични ракети, способни да преодоляват и най-съвършените системи за ПРО. Така отвърна лидерът на Русия, след като САЩ заявиха предния ден, че се канят да разположат в Европа най-нови изтребители и тежка бронирана техника, напомня "Труд". Изданието цитира прессекретаря на Путин Дмитрий Песков, заявил, че думите на руския президент не бива да будят безпокойство и "едва ли някой може да оспори" възпиращия ефект на ядрените оръжия.

Припомня също интервю на самия Путин за италиански вестник в началото на юни, според което Русия не води агресивна политика, но няма и да се разоръжи едностранно. Военните разходи на САЩ надхвърлят тези на всички страни по света, взети заедно, а разходите на НАТО за отбрана са 10 пъти по-големи от тези на Русия, посочи Путин и цитира германския канцлер Ото фон Бисмарк: "Важни са не приказките, а потенциалът".

Според Столтенберг и Брийдлав обаче "руската политика е предизвикателство за НАТО и за целия световен ред, стабилизирал се след края на студената война" - така двамата обясниха целта на маневрите "Съюзнически щит", които алиансът започна вчера, добавя "Труд". Лидерите на НАТО обясниха високата военна активност на алианса с промени в обстановката - откъм юг го заплашват ислямски екстремисти, "замислящи атентати от Париж до Тексас", а на изток "Русия натрапва волята си на съседните страни", поставяйки под съмнение техния суверенитет, отбелязва "РБК дейли".

НАТО не провокира конфронтация; новите сили за бързо реагиране на алианса наброяват 5000 души, а Русия прави внезапни проверки на бойната готовност, в които участват към 80 000, цитира седмичникът "Аргументи недели" изявление на Столтенберг, предадено от Норвежкото телеграфно бюро. "Ние не желаем оръжейна надпревара, не желаем конфронтация. Докато ние подкрепяме Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ), Русия излиза от него", казва генералният секретар на НАТО.

Помолен да коментира изявление на руския зам.-министър на отбраната Анатолий Антонов, че страните от НАТО "тласкат Русия към оръжейна надпревара", Столтенберг отговаря, че е "коренно неправилно да се нарича НАТО инициатор на този процес". Според него, пактът е принуден да отвърне на "ядрената риторика" от страна на Москва, допълва "Аргументи недели". "Газета" описва подробно ред морски учения на НАТО, по-специално започналото вчера в Черноморския регион учение Trident Joust ("Трайдънт Джауст" - Турнир с тризъбци). Такива маневри се правят всяка година; представители на алианса обаче намекват, че стратегическото значение на региона рязко нараства с оглед ситуацията около Крим, пише вестникът.

Командващият учението адмирал Марк Фъргюсън от САЩ споделил пред румънски журналисти безпокойство във връзка с действията на Русия, която "разполага в Крим ракетни системи от ново поколение, нови самолети и увеличава военното си присъствие там, а това според нас застрашава сигурността на Черноморския регион". Експерти изтъкват силно повишения интерес към региона на Черно море след влизането на Крим в състава на Русия и след като руските военни започнаха дейно да укрепват военната си групировка на полуострова. А през декември м. г. външният министър Сергей Лавров заяви, че Москва може да разположи в Крим ядрени оръжия. Европейците, меко казано, са силно изплашени от тези планове, констатира изданието по повод приета неотдавна резолюция на Европарламента, установил дълбоки промени в "стратегическата ситуация" около Черно море.

Там "Русия има пряк допир до страни членки на НАТО като Румъния, България, Гърция и Турция. Чуждестранен дипломат, който работи в Москва и анализира Черноморския регион, обясни за "Газета", че Путин "неслучайно се опитва да дестабилизира Грузия и Украйна, разположени край Черно море, за да не им позволи да влязат в НАТО. Това му дава възможност да контролира региона", добавя електронният вестник, съобщава БТА.

Водещи новини

Още новини