В Москва поискаха Полша и Финландия

gettyimages
share

Кореспонденти на руския вестник "РБК дейли" разказват как са получили пари за участие във вчерашния митинг в Москва по случай първата годишнина от присъединяването на Крим към Русия.

Събитието бе отбелязано помпозно и по официални данни митингът-концерт е бил посетен от 110 хиляди души, посочват репортерите. "Мнозина пристигаха на групи от по 10-15 души, повечето с един-двама "водачи", пишат те и съобщават например за "десетки малки ята от студенти със символите на Общоруския народен фронт, "Справедлива Русия" и Либерално-демократическата партия" - обществено движение, подкрепящо Владимир Путин, и две партии от парламентарната опозиция. "Идваме от Тула (180 км южно от Москва, б. р.) с автобус, в колежа ни дадоха почивен ден", споделили младежи, "командвани от здравеняк с камуфлажна жилетка". "Пуснаха ни днес от работа, защото Крим е наш!" - обяснили група възрастни учителки от околностите на Москва. Журналистка се срещнала в метрото с организатор, събирал участници за митинга чрез интернет. Една от желаещите посещавала преди митинги, уреждани от руските комунисти и от Владимир Жириновски - лидера на либералдемократите. "Не плащат много, затова пък ни храниха с каша и даваха подаръци", цитира я "РБК дейли".

Вестникът отбелязва участието на Жириновски и на комунистическия лидер Генадий Зюганов във вчерашния митинг наред с новите управляващи в Крим, както и словото, произнесено от президента Путин. След уверенията на държавния глава, че хората в Русия ще преодолеят трудностите, "които тъй лесно създаваме сами за себе си през цялото последно време", митингуващите продължително викаха и скандираха "Русия! Русия! Путин! Путин". Викаха също: "Оле-оле-оле! Крим си е наш! Хайде сега Полша и Финландия!", пише всекидневникът (големи части от Полша и Финландия са били под руска власт до 1917 г.). Репортер на "РБК дейли" получил за участието си в митинга заплащане от 300 рубли (4,65 евро) - трябвало до вечерта да чака своя "водач" и да покаже позива, връчен при първата им среща.

"Независимая газета" анализира икономическата ситуация в Крим година след анексията. До момента руските власти не са решили основните икономически проблеми на региона и Крим зависи от помощта отвън. Сред очевидните постижения на руското правителство в Крим са увеличените пенсии и заплати в бюджетния сектор, констатира вестникът. Присъединяването на полуострова към Русия обаче породи нови проблеми - изолация от транспортната мрежа, енергийна и водна зависимост от обидена Украйна, пише той и посочва, че "по равнище на дотации от бюджета Крим се озова между Чечения и Ингушетия" - републики от Кавказ.

"Москва обаче е убедена, че Крим може да стане икономически самодостатъчен и дори регион донор", се посочва в статията. Общите доходи на кримския бюджет за 2014 г. са 159 милиарда рубли (2,468 млрд. евро), а 125 милиарда от тях (1,939 млрд. евро) идват от федералния бюджет. Бюджетът обаче не взема от Крим и ДДС, както е по закон, тъй че 85 на сто от средствата на региона идват от дотации, уточнява социоложката Наталия Зубаревич. Тази година властите в Москва ще отпуснат за Крим още най-малко 100 милиарда рубли (1,551 млрд. евро).

В Крим е въведена и система за здравно осигуряване, но общите руски стандарти за медицинска помощ ще влязат в сила догодина, напомня изданието обещание на здравното министерство в Москва. Федералното правителство очаква икономически растеж в Крим, но експертите са скептични. "В Крим няма ресурси - казва Наталия Зубаревич. - В Русия донори са федералните агломерации и петролногазовите региони. Толкова." Малкият бизнес според нея засега не може да поведе напред местната икономика, а плановете за развитие на винарството - традиционен поминък за региона, са несъстоятелни: липсват необходимите за целта инвестиции и пазари. В най-новата история Крим никога не е бил икономически благополучен регион и по ред причини не е получавал достатъчно финанси за развитие на инфраструктурата, припомня финансистът Тимур Нигматуллин.

Растеж обаче може да осигури суровинният сектор, също и туризмът, смята той. В Крим има 30 газови находища със запаси от 47 милиарда кубика и 10 петролни находища със запаси от 2,8 милиона тона. И дори сегашната инфраструктура може да обслужва близо 6 до 8 милиона туристи всяка година при население от 2,2 милиона души в Крим. До 10 години обаче полуостровът едва ли ще може да се издържа сам, смята анализаторът.

Водещи новини

Още новини