Руски стратегически бомбардировачи и занапред ще осъществяват полети по границите на Русия и над Арктика, но поради "създалата се обстановка" ще патрулират и над Карибите, и Мексиканския залив.
Това заяви днес министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу, цитиран от ТАСС и АП. На заседание на колегията на своето министерство той потвърди, че в плановете за учебно-боева подготовка на стратегическата авиация остават полети по границите на Русия и над акваторията на Северния ледовит океан. "При създалата се обстановка ние сме принудени да осигуряваме военно присъствие в западната част на Атлантическия океан и източната част на Тихия океан, в акваториите на Карибския басейн и Мексиканския залив", каза той, предаде БТА.
По думите му през тази година е настъпило значително увеличение на времетраенето на бойното дежурство в частите на стратегическата авиация. Министърът подчерта, че за изпълнението на тези задачи е утвърдил мерки за повишаване на изправността на самолетите. По време на Студената война съветски стратегически бомбардировачи с потенциал да пренасят ядрено оръжие редовно изпълняваха патрулни мисии над Атлантическия и Тихия океан. Но заради недостига на средства в постсъветския период руската бойна авиация ги преустанови. Патрулните мисии бяха подновени при управлението на Владимир Путин и през последните години стават все по-чести.
Днешното изявление на Шойгу идва по време, когато НАТО регистрира рязко засилване на присъствието на руски бойни самолети над Черно, Балтийско и Северно море, както и над Атлантическия океан. Това е отражение на втвърдяването на позициите на Москва спрямо Запада заради кризата в Украйна, посочва АП.