Малко блясък помага на искрящи насекоми да заслепяват хищниците

  • 20 ноември 2024 10:19

  • 146
  • 0
Малко блясък помага на искрящи насекоми да заслепяват хищниците
© Pixabay

Малко блясък помага на някои искрящи насекоми да заслепяват застрашаващите ги хищници, установи изследване, осъществено с помощта на високоскоростна камера, пише Физ.орг.

Носенето на ярко облекло, покрито с лъскави пайети, е сигурен начин за привличането на внимание, на което разчитат звезди като Бионсе, Тейлър Суифт и Хари Стайлс. Техните ослепителни тоалети улавят светлините, блещукат и искрят, докато танцуват по време на шоуто. 

Много животни също имат блестящ и ослепителен външен вид. Бронзовките, известни също като бръмбари скъпоценни камъни, съвсем точно отговарят на наименованието си. 

Ако тази блестяща външност привлича вниманието, защо тогава тези създания не са първите, които хищниците изяждат?

Оказва се, че ключова характеристика на този бляскав външен вид - неговата променливост, всъщност може да да помогне на животните да избягат от хищниците.

Искрящите животни произвеждат ярки проблясъци, когато отразяват слънцето. Някои са толкова блестящи, че отразяват и заобикалящата ги среда. Докато те се движат, се получават проблясъци и отраженията върху повърхността на животното се променят, подобно на огледална топка.

За хищника това означава, че се опитва да проследи и атакува визуално променлива цел. Задача като тази е предизвикателство - изследвания с хищници, които преследват както птици, така и насекоми, показват, че атаките са по-малко точно срещу подобна плячка.

Могат ли хищниците да проследят визуално жертвата? Дали преценяват погрешно скоростта на плячката? Дали са играят роля оптични илюзии? Съществуват много догадки, но нито една от тях не е проверена досега.

Авторите на настоящото изследване, публикувано в сп. "Кърънт байолъджи", са решили да ги проверят, като са използвали високоскоростна камера, за да заснемат скачащи паяци, които атакуват фалшиви движещи се цели. Мишените са били или лъскави, или матови, или са съответствали на фоновия цвят на "арената". 

Скачащите паяци са били идеалните хищници за експеримента, тъй като предпочитат да атакуват движеща се плячка. Известно е, че те се хранят както с лъскави, така и с матови животни и имат отлично зрение. За изследователите се е оказало от полза, че те нападат фалшива движеща се плячка в лабораторията и без особено поощрение.

Изследването с високоскоростна камера е установило, че скачащите паяци по-зле проследяват и атакуват лъскави, отколкото матови или такива, които съответстват на фона.

Резултатите от изследването показват, че въпреки че могат да привлекат вниманието, лъскавите насекоми са трудни за локализиране и улавяне, допълва БТА.

Последвайте канала на

Весела Найденова
146 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини