Европейските правителства решиха да наложат на Русия реални санкции. Те ще ударят цели сектори от руската икономика - финансовия, отбранителния и петролния, пише "РБК дейли". Това е най-сериозната досега стъпка на Европейския съюз за санкциониране на Русия, изтъква "Комерсант".
Посланиците на страните в общността приеха вчера пакет от твърди мерки, включващ нови черни списъци и ограничения с цел да бъде изолиран Крим. Най-важни са обаче секторните санкции спрямо руската банкова сфера, отбранителната промишленост и енергетиката, посочва вестникът. Очаква се в близките два дни икономическите санкции да бъдат одобрени от външните министри или от държавните лидери на страните в ЕС. Според руски дипломатически източници на изданието Москва се надява ЕС да не постигне консенсус за най-радикалните мерки и това да смекчи негативния ефект за Русия.
Европейската комисия изчисли, че за две години Русия може да загуби почти 100 милиарда евро. Федерацията обаче се надява да я подкрепят страните от ЕС, които също може да претърпят съществени загуби, щом ограничат сътрудничеството с Москва, забелязва събеседник на всекидневника. "Тези сметки не са безоснователни - при предварителното обсъждане секторните санкции вече бяха смекчени поне на три пъти", напомня "Комерсант". Но източник, близък до Държавния департамент на САЩ, изразил убеденост, че ЕС няма да приеме нови облекчения. Според Москва новата западна вълна от антируски санкции е "контрапродуктивна" и с "циничен характер", заявил зам.-външният министър на Русия Григорий Карасин. "Безсмислено е да се разговаря с Русия на езика на санкциите. Санкциите ще ни помогнат да се стегнем и в крайна сметка Русия ще получи по-ефективна икономика и по-здраво, лишено от илюзии общество", уверил дипломатът.
"Независимая газета" обобщава данни от европейски медии и други източници, сочещи колко ще изгуби Европа от собствените си санкции. "Германците се страхуват, че ще пострада техният износ на машини в Русия, французите - заради доставката на военни кораби, а италианците - заради енергийните си интереси. Общият износ на страните от ЕС за Русия според оценки е към 120 милиарда евро. Четвърт от тази сума - 36 милиарда евро, печели от него Германия, над 11 милиарда - Италия. Щети обаче са неизбежни дори за страни като Великобритания, Полша, Швеция и балтийските държави, особено усърдно искащи санкции", предупреждават експерти. "Независимая газета" прогнозира спад в руската икономика, но твърди, че той няма да се дължи на санкциите, а на "хаоса в министерските глави".
Вестникът цитира служители от руския държавен апарат, заявявали, че отрицателният ефект от санкциите на Запада ще е минимален. "Президентът и правителството стигнаха до общо мнение, че трябва да отвърнем на санкциите главно с подобрени условия за бизнеса в страната, тъй че ползите от сътрудничеството с Русия да натежат за инвеститорите повече от всякакви санкции", пише той. На практика обаче властите започнаха да правят обратното, констатира изданието. Финансовото министерство планира от догодина допълнителен, регионален данък върху продажбите, а междувременно смята да вдигне и други данъци. А президентът Владимир Путин е обявил курс към почти тотално заместване на вноса с родно производство. "Щом кредитите поскъпват, а данъчното бреме расте, странно е да очакваш разширяване на производството - напротив, предприятията далеч по-вероятно ще почнат да се затварят или ще минат в сянката", прогнозира всекидневникът.
Изненадващо за ред играчи на пазара руската централна банка заяви, че заради промените в данъчно-тарифната политика и геополитическото напрежение вдига ключовата лихва от 7,5 на 8 процента. Заемите ще поскъпнат, производители и предприемачи ще включат новите разноски в цените и това пак ще вдигне инфлацията, добавя "Независимая газета". Негативният ефект за руската икономика най-вероятно ще е доста осезаем. Но не заради санкциите, а защото руските власти започнаха "да реагират хаотично на новите заплахи", пише вестникът.
"Колкото и да заместваме вноса, колкото и да сътрудничим с Индия и Китай, челните технологии са на Запад или в страни под силно западно влияние като Израел или Сингапур", заключава руският аналитик Руслан Пухов, цитиран в "РБК дейли". Руската икономика вече усеща загуби - тези дни Европейската банка за възстановяване и развитие отказа да финансира руски проекти, съответно федерацията ще губи инвестиции за около 23 милиарда евро годишно, пише "Новие известия".
Това отблъсква частните инвеститори и те не идват на пазара. Финанси може да се намерят и на вътрешния пазар, но там се плаща доста по-скъпо. Казва си думата и оттокът на капитали от Русия, стигнал през първото полугодие 74,6 милиарда долара. Руските власти явно са сметнали - погрешно - че европейците няма да рискуват със секторни санкции от страх да нямат ефекта на бумеранг. Но става ясно, че Брюксел си е поставил задача с по-голям приоритет - натиск върху Русия, за да бъде склонена към необходимото на Запада поведение, допълва "Новие известия".