САЩ се готвят да наложат санкции на високопоставени руски служители, замесени във военната окупация на Кримския полуостров в Украйна, където изострящата се криза предизвика смут на глобалните пазари, сриване на рублата и покачване на цените на енергийните източници, пише в. "Ню Йорк таймс".
Вашингтон прекъсна военните връзки с Москва, ден след като прекрати търговските преговори. Според американски служители, цитирани от вестника, ако Русия не промени курса, САЩ са готови да наложат визова забрана и да замразят авоари на определени руски длъжностни лица. Водещи конгресмени дадоха знак, че американският парламент може да наложи свои санкции и бързо да одобри икономическа помощ за новото, прозападно правителство в Украйна.
Извънредната стратегия на САЩ и европейските им съюзници по отношение на Русия може да бъде обобщена с два израза, повтаряни от дипломати в частни разговори през последните 24 часа - "намаляване на напрежението" и "намиране на изход", отбелязва британският в. "Файненшъл таймс". САЩ и Европейският съюз могат да засегнат руските икономически интереси чрез санкции, но според дипломати, цитирани от изданието, техният приоритет е друг: да намалят напрежението и да предложат на Русия път за излизане от кризата, който да не я постави в унизително положение. Тази стратегия включва изоставяне на заплахата за санкции или военни действия срещу Русия и изпращане на международни наблюдатели в Крим, за да бъдат изпълнени исканията на Москва за осигуряване на защита на рускоезичното мнозинство в района.
Изглежда, че между САЩ и Европа се появяват разногласия за това как да бъде наказана Русия за окупирането на Крим, посочва британският в. "Гардиън". Американците настояват за строги санкции, а европейците, общо взето, са против подобни действия. В самия ЕС обаче също има разделение между привърженици и противници на по-твърд подход. Швеция и някои страни от Източна Европа подкрепят позицията на САЩ, но като цяло ЕС предпочита кризата в Украйна да бъде уредена чрез посреднически и наблюдателски усилия, коментира изданието.
Американски официални представители се тревожат, че без европейска подкрепа евентуалните икономически санкции може да не окажат достатъчно силен ефект, така че да убедят Русия да промени курса по отношение на Украйна. САЩ дори не са сред първите десет търговски партньори на Русия. За разлика от Вашингтон ЕС има много по-голям търговски обмен с Москва, което му дава доста по-значителни възможности за влияние, но също така го излага на далеч по-сериозни рискове, изтъква "Ню Йорк таймс".
Американският президент Барак Обама каза, че Русия е на "погрешната страна на историята", а британският министър-председател Дейвид Камерън заяви, че Западът е готов да упражни дипломатически, политически и икономически натиск върху Москва, отбелязва британският в. "Дейли телеграф". Документ, сниман в сградата на британското правителство, обаче дава да се разбере, че Лондон се тревожи от икономическото въздействие на евентуални санкции срещу Русия. В документа пише, че "засега Великобритания не бива да подкрепя търговски санкции или да затваря лондонския финансов център за руснаци". В материала се казва още, че Великобритания не би подкрепила военни приготовления на НАТО и предпочита ООН, а не ЕС да поеме водачеството в изпращане на наблюдатели в Украйна, посочва вестникът.