Средната температура на Австралия се е увеличила с 1,51 градуса по Целзий от началото на водене на статистика през 1910 г., се посочва в доклад, цитиран от Синхуа и Ройтерс, предаде БТА.
Според правителствения доклад Австралия трябва да се подготви за по-продължителни и по-опасни горещини през следващите години, а бързите промени в метеорологичните модели могат да доведат до по-малко хладни дни.
Океаните около Австралия продължават да се затоплят, а увеличаването на въглеродния диоксид в атмосферата води до повишаване на киселинността в океаните, особено в южната част на страната, се казва в доклада направен от Австралийската организация за научни и промишлени изследвания (CSIRO).
„Повишаването на морското равнище в Австралия увеличава риска от преливане и увреждане на крайбрежната инфраструктура и общности“, каза ръководителят на изследванията на CSIRO Джаси Браун в изявление, придружаващо доклада.
През последното десетилетие Австралия, която е основен производител на зърнени култури, преживя екстремни метеорологични явления, като чести наводнения, суши и опустошителни пожари, които някои експерти обясняват с изменението на климата. Проливните дъждове стават все по-интензивни, като в някои региони увеличението е с около 10 % или повече, въпреки че се очаква средната продължителност на засушаването да се увеличи в южната и източната част на страната през следващите десетилетия.
В доклада се посочва, че преминаването към по-сухи климатични условия между април и октомври в югозападната и югоизточната част на страната може да се превърнат в постоянна характеристика за Австралия.
Крайбрежните наводнения, които се случват от време на време, ще станат постоянни явления по-късно през този век, а затоплянето и окисляването на океаните ще доведе до по-тежки случаи на избелване на кораловите рифове, включително и на Големия бариерен риф.