26-годишен разви миокардит след ваксинация и почина

Getty Images (архив)
share

Властите на Нова Зеландия днес казаха, че свързват смъртта на 26-годишен мъж с поставянето на ваксина срещу коронавируса на "Пфайзер", предаде Ройтерс.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33061

Мъжът е получил миокардит, рядко възпаление на сърдечния мускул, след като му е била поставена първа доза от ваксината. Той е починал две седмици след поставянето на първата доза. За симптомите си на миокардит той не потърсил консултация с лекар.

С настоящата информация, с която разполагаме, новозеландската Независима комисия за наблюдение на безопасността на ваксините смята, че миокардитът при този човек вероятно се дължи на ваксинацията, се казва в съобщение на комисията.

Това е втори подобен случай в страната. През август бе съобщено, че жена е починала след поставени дози от ваксината.

Миокардитът е възпаление на сърдечния мускул, което може да ограничи способността на сърцето да изпомпва кръвта и може да причини нарушения на сърдечния ритъм.

Заради смъртен случай: В Словения се отказаха от ваксината на "Янсен"

Говорител на "Пфайзер" заяви, че компанията е информирана за смъртта на мъжа в Нова Зеландия и че продължава да следи всички информации за евентуални странични ефекти. Но говорителят подчерта, че компанията продължава да вярва, че ползите от ваксината надделяват над рисковете.

Новозеландските власти освен това твърдят, че още двама души, в това число и момче на 13 години, са починали с евентуален миокардит след ваксинациите си.

Мъж се ваксинира срещу COVID-19 и почина след 10 минути

Преди да се свърже обаче смъртта на детето с ваксината, са нужни повече детайли. А при мъжа, който е над 60 години, е малко вероятно смъртта му да е свързана с ваксината, допълва Бордът, цитиран от БТА.

Въпреки редките странични ефекти новозеландският Независим борд за наблюдение на безопасността на ваксините смята, че ползите от ваксинацията като цяло надделяват на рисковете.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33061

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини