Рано да се предвиди как събитията в Сирия ще повлияят на войната в Украйна. Това казва еврокомисарят по отбраната и космоса Андрюс Кубилюс в блиц интервю за БНР.
Според него НАТО ще наложи на съюзниците си да вдигнат разходите за отбрана от 2 на 3 на сто от БВП. Самият Кубилюс лансира тази идея, но за страните от ЕС.
Как събитията в Сирия ще се отразят на руската агресия в Украйна?
"Ще видим. Много важно развитие е това, че режимът на Асад, подкрепян от Русия, се срина. Това показа всички слабости. Можем да предполагаме, че тъй като Русия е изключително заета с войната в Украйна и ресурсите, свързани с нея, тя не е в състояние да подкрепя режима на Асад. Но засега не бих могъл да предвидя как това ще повлияе на войната в Украйна."
Казвате, че Русия би нападнала и страна от ЕС. Бихте ли посочили конкретно коя и коя държава от Общността изглежда най-уязвима?
"Аз цитирах германските разузнавателни служби. Не бих могъл да кажа нищо повече. Разбира се, най-уязвими са страните, които са съседни на Русия. Но не е моя работа да посочвам кои точно."
Все пак по кое време смятате, че Русия би се решила на такова нападение?
"Тук отново цитирах германските разузнавателни служби, както и някои други, според които Русия би била готова на такава агресия преди 2030-та година. Това е всичко."
Казахте също, че разходите за отбрана трябва да се вдигнат от 2 на 3 на сто. Как ще убедите страните-членки да го направят, при положение, че някои от тях никак не са съгласни?
"Мисля, че това ще направи НАТО. Именно тази организация поставя и тези стандарти. Сега разходите за отбрана са 2 на сто, но ако слушате какво казва генералният секретар Марк Рюте, то той ясно заявява, че 2 на сто разходи категорично не са достатъчни. И това трябва да се реши именно от НАТО. Надявам се това да бъде направено."
Има обаче страни от ЕС, които не са членки на НАТО - като Австрия и Ирландия...
"Не знам какво ще направят те. Действително, неутралитетът е залегнал в техните конституции, но при всички положения, отбраната, дори и на неутралните страни, е обща задача на целия ЕС. Така че не знам те какво ще направят, но би било добре всички страни-членки да решат да отделят 3 на сто."
Какво е посланието ви към страните, които са против военната помощ за Украйна?
"Мисля, че това е погрешен подход, защото ако се провалим в помощта си за Украйна и тя загуби войната, тогава и директната заплаха от руска агресия към нас става доста по-голяма."