За поредна седма вечер протестиращите се събраха пред сградата на грузинския парламент, за да изразят гнева си срещу решението на правителството да спре процеса на присъединяване към Европейския съюз.
По-рано през деня, в знак на засилване на репресиите, грузинската полиция претърси офиси и домове на известни активисти и опозиционни лидери и задържа седем от тях, обобщи АФП.
Грузински опозиционен лидер беше изведен от офиса на партията си от полицията, а други бяха нападнати физически, след като министър-председателят обеща, че организаторите на седмичните протести в подкрепа на ЕС, които той нарече "насилствени действия", ще бъдат изправени пред съда.
48-годишният Ника Гварамия, лидер на една от четирите опозиционни групи, беше изнесен насила от полицията от партийния си офис в странична улица до парламента в столицата Тбилиси, уточни Би Би Си.
По-късно други лидери бяха нападнати от засада, след като се срещнаха в хотел и решиха да настояват за обща стачка.
Тбилиси е разтърсван от протести, откакто управляващата партия "Грузинска мечта" обяви победа на парламентарните избори на 26 октомври, но осъдени от опозиционните групи като фалшифицирани. Десетки хиляди излязоха по улиците, за да протестират срещу предполагаемите измами.
Съобщението на министър-председателя Иракли Кобахидзе от миналия четвъртък, че Грузия няма да води преговори за членство в ЕС до 2028 г., предизвика нова вълна от митинги.
Около 300 души бяха задържани, а десетки, включително протестиращи и полицаи, бяха ранени при сблъсъците пред сградата на парламента в центъра на Тбилиси, изброи АФП.
Няколко хиляди протестиращи, много от които увити в знамена на ЕС и Грузия, се събраха пред грузинския парламент в сряда вечерта, като някои от тях държаха запалени свещи, видя репортер на АФП.
"Ние сме от правилната страна на историята", гласеше един от плакатите, докато тълпата пееше грузинския национален химн на фона на засилено полицейско присъствие.
Както и предишните вечери, някои демонстранти удряха по металните бариери, преграждащи входа на парламента, и насочваха зелени лазери, за да заслепят полицейските служители, подредени пред сградата.
Много от тях дойдоха с очила за гмуркане или хирургически маски, за да се предпазят от сълзотворния газ, използван от полицията по време на предишните сблъсъци.
Омбудсманът по правата на човека Леван Йоселиани обвини полицията, че използва "изтезания" срещу задържаните по време на митингите.
Критиците на правителството са разгневени от това, което те наричат предателство спрямо кандидатурата на Грузия за членство в ЕС, която е залегнала в конституцията на страната и се подкрепя от около 80 % от населението.
Няколко посланици и един заместник-министър на външните работи подадоха оставки заради решението на "Грузинска мечта" да спре преговорите за присъединяване към ЕС за четири години.
"Грузинска мечта" се стреми да отстрани от власт проевропейския президент на страната Саломе Зурабишвили преди края на годината.
Критиците обвиняват "Грузинска мечта", че се сближава с Москва, въпреки силните антируски настроения в грузинското общество.
От 2022 г. насам "Грузинска мечта" развива законодателство в руски стил, насочено срещу гражданското общество и независимите медии, както и срещу ограничаването на правата на ЛГБТК.
По време на протестите Москва изглежда подкрепи "Грузинска мечта", като заяви, че властите там работят за "стабилизиране" на ситуацията.