Миниатюрната островна държава Науру преговаря едновременно с Австралия и Китай на фона на борбата за влияние в Тихия океан

pixabay
share

Тихоокеанската островна държава Науру преговаря с Австралия сключване на споразумения в областта на миграцията и икономиката, но същевременно третата най-малка страна в света обмисля и предложения, отправени от Китай, предаде Ройтерс, цитирани от БТА.

Консултациите се водят на фона на засилващата се борба за влияние върху островите в Тихия океан между Китай и някои западни съюзници. 

През януари – два дни след избирането на нов президент на Науру, островната държава обяви, че прекъсва дипломатическите си отношения с Тайван в полза на Китай. 

Китай обеща тази година да предостави на Науру пряка бюджетна помощ в размер на 15 млн. австралийски долара, въпреки че до октомври парите не са били получени, отбелязва Ройтерс, като се позовава на актуализация на бюджета на правителството на Науру.

Представител на правителството на Науру потвърди пред информационната агенция, че в момента се водят преговори за споразумение по мигрантските въпроси между президента  Дейвид Адеанг и Австралия. 

Австралийският вестник "Сидни морнинг хералд" съобщи в сряда, че Канбера иска да сключи с Науру пакт за сигурност, който да попречи на Китай да утвърди позициите си на островната държава в тази сфера.

"Преговорите все още продължават", заяви говорителката на правителството на Науру, като отказа да оповести повече подробности.

Министерството на външните работи и търговията на Австралия не отговори на молбата на Ройтерс за коментар.

Науру обяви за прекъсване на дипломатическите си отношения с Тайван

Председателят на парламента на Науру Маркъс Стивън се срещна във вторник в Пекин с главния политически съветник на Китай Ван Хунин, съобщи държавната информационна агенция Синхуа. През март Адеанг посети Пекин, където се срещна с китайския лидер Си Цзинпин, а два месеца по-късно президентът на Науру направи визита в Австралия и разговаря с премиера Антъни Албанезе. Миналия месец министри от Науру посетиха Китай, за да обсъдят износа на фосфати и някои финансови споразумения с "Банк ъв Чайна" (Bank of China).

Водещи новини

Още новини